Asset Publisher Asset Publisher

Grodzisko w Brudzeniu Dużym

Grodzisko znajduje się w Brudzeniu Dużym (w rezerwacie Brudzeńskie Jary). Zbudowane jest na stromej skarpie nad brzegiem Skrwy. Grodzisko ma kształt owalny, zbliżony do trójkąta z zaokrąglonymi rogami wielkości niepełnego boiska piłkarskiego.

     Gród założono na końcu bardzo stromego i wysokiego wzniesienia. Swobodnie można do niego dotrzeć tylko od zachodu. Posiada da wały obronne - pierwszy sierpowaty , przed samym grodem szerokości 15 m oraz wysokości 1,6-1,8 m oraz wał ( główny) otaczający same grodzisko wysokości około 6 metrów( na zachodzie) oraz obniżający się ku północy na samym zboczu.

Na podstawie badań określono wiek grodziska pomiędzy VIII-a XI wiekiem.

W około grodu roztacza las z wieloma pomnikami przyrody (wiekowe dęby i lipy) Niesamowite pomniki przyrody są dwa 30-40 metrowe buki, które mają ponad 200 lat. Miejsce jest niesamowite, psychodeliczne. Graby, dęby powodują  zaciemnienie skarpy.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

W dniu 27 stycznia br. w Muzeum Mazowieckim w Płocku odbyły się uroczystości w 160 rocznicę Bitwy pod Słominem 28 stycznia 1863r.

W dniu 27 stycznia br. w Muzeum Mazowieckim w Płocku odbyły się uroczystości w 160 rocznicę Bitwy pod Słominem 28 stycznia 1863r.

 

Nadleśnictwo Płock po raz kolejny z ogromną przyjemnością przyjęło zaproszenie i dziękuje za wspomnienie i za ciepłe słowa, dotyczące niemałego udziału w poszukiwaniu i badaniu historii Powstania Styczniowego, szczególnie na terenie Słomina, gdzie stoczyła się bitwa.

 Dzięki współpracy Nadleśnictwa Płock i Fundacji Michała Antczaka „ Misja skarb” w 2021 roku ponad 300 pasjonatów historii i artefaktów przeszukało ponad 120 ha terenu w okolicach Wyszogrodu, którego zdecydowaną część stanowią grunty zarządzane przez Nadleśnictwo Płock. W trakcie poszukiwań zebrano bardzo dużo cennych pamiątek i przedmiotów będących niezbitym dowodem wydarzeń z 1863 roku. Należą do nich min. kule, guziki, biżuteria i inne.

Dzięki takim przedsięwzięciom, tak udanej współpracy i zamiłowaniu do historii możemy być pewni, że pamięć o naszych bohaterach będzie żyć wiecznie.