Lasy nadleśnictwa

Nadleśnictwo Płock leży na terenach o najniższej lesistości w Polsce. Lasy Nadleśnictwa tworzy 9 dużych kompleksów o powierzchni od 200 do 2000 ha (łącznie 7059,92 ha) i 560 kompleksów o powierzchni poniżej 200 ha, rozproszonych na obszarze 2384,29 km2.

Polskie lasy

Polen gehört in Bezug auf die Waldfläche zur europäischen Spitze. Diese nimmt mit 9,1 Mio. ha 29,2 % der Gesamtfläche ein. Die Mehrheit der Wälder sind Staatseigentum, das durch den Staatsforstbetrieb „Lasy Państwowe" („Staatsforste") (PGL LP) verwaltet wird.

PGL Lasy Państwowe

Der Staatsforstbetrieb „Lasy Państwowe" ist das größte Unternehmen auf der Ebene der staatlichen Forstverwaltung in der Europäischen Union. Er wird in diesem Jahr 90 Jahre alt.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Jesień

Jesień

Dlaczego jesienią liście zmieniają kolory?

Okazuje się, że większość liści zostaje zabarwiona na kolorowo jeszcze latem, jednak dzięki obecności chlorofilu (barwnika odpowiedzialnego za kolor zielony) , kolory te nie są widoczne. Kiedy jesienią drzewo przygotowuje się do przetrwania zimy, a chlorofil zaczyna zanikać, uwidocznione zostają inne barwniki – między innym znany z marchewki, papryki czy dyni karoten i ksantofil (odpowiedzialne za barwy żółte i pomarańczowe).

Inaczej sytuacja wygląda z kolorem czerwonym. Za jego pojawienie się odpowiadają antocyjany, które w odróżnieniu od dwóch poprzednich, syntetyzowane są dopiero jesienią. Okazuje się, że ich zadaniem jest ochrona drzewa przed szkodnikami oraz nadmiernym oddziaływaniem promieni słonecznych, w czasie jesiennego wycofywania azotu z liści. Azot zostaje wycofany do części drzewa które przetrwają zimę.

Trzeba przyznać, że wszystkie te zabiegi są bardzo atrakcyjne wizualnie.