Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Obszary Natura 2000.

Idea sieci Natura 2000 zakłada zwiększenie skuteczności działań ochronnych poprzez stworzenie dodatkowego - kompletnego i metodycznie spójnego - systemu ochrony dziedzictwa przyrodniczego Europy, który nakłada się na już funkcjonujące systemy ochrony obszarowej i gatunkowej, stanowiąc ich uzupełnienie i zdecydowane wzmocnienie.

Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Płock obejmuje:

Obszar Dolina Środkowej Wisły (kod PLB 140004) należy do Obszarów Specjalnej Ochrony Ptaków i obejmuje 30777,9 ha. Sięga od Dęblina po Płock. Powierzchnia gruntów Nadleśnictwa Płock położonych w granicach OSO wynosi 72,0 ha . Obszar  ten chroni siedliska wielu gatunków ptaków, jest też  dla nich istotnym korytarzem migracyjnym. Występują tu co najmniej 22 gatunki ptaków z załącznika I Dyrektywy Ptasiej  i 4   gatunki z Polskiej Czerwonej Księgi (PCK). Jest to bardzo ważna ostoja ptaków wodno-błotnych – gniazduje tu 40-50 gatunków. W drzewostanach, które wchodzą w  granice obszaru dominują dęby , znaczny jest też udział topoli i wierzby.

Głównym celem funkcjonowania Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych i gatunków roślin i zwierząt, które uważa się za cenne (znaczące dla zachowania dziedzictwa przyrodniczego Europy) i zagrożone wyginięciem w skali całej Europy. Cel ten ma być realizowany poprzez wyznaczenie  i objęcie ochroną obszarów, na których te gatunki i siedliska występują.

Obszar Sikórz (kod PLH 140012) to Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk zajmujący 195,68 ha w gminach Budzeń Duży i Stara Biała. Jest to obszar położony w Brudzeńskim Parku Krajobrazowym, w 91,7% na terenie rezerwatu Sikórz. Teren ten to 12 kilometrowy, malowniczy odcinek rzeki Skrwy Prawej wraz z otaczającymi koryto lęgami i grądami. Lasy są tu bardzo zróżnicowane. Powierzchniowo dominują tu drzewostany, w których największy udział ma grab, dąb, brzoza i olsza. Zaznacza się również udział innych , cennych gatunków: wiązu, jesionu, lipy.

Kampinoska Dolina Wisły (kod 140029) obejmuje środkowy odcinek rzeki Wisły pomiędzy Warszawą  a Płockiem. Jest to jeden z najlepiej zachowanych Europie obszarów chroniących naturalnie zachowany strefowy układ roślinności wielkiej doliny rzecznej. Są tu liczne starorzecza, wyspy i piaszczyste łach. Występuje tu wiele cennych i rzadkich zbiorowisk roślinnych zarówno nieleśnych(murawy napiaskowe, ziołorośla, łąki trzęślicowe i selernicowe )jak i zaroślowych oraz leśnych: nadrzeczne łęgi wierzbowe i topolowe, łęgi dębowo-wiązowo-jesionowe i olszowo-jesionowe, Całkowita powierzchnia obszaru wynosi 20659,11 ha, z czego w granicach Nadleśnictwa znajduje się 89,28 ha.

Chcesz wiedzieć więcej o obszarach NATURA 2000 - kliknij tutaj

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

LAS DO GÓRY NOGAMI

LAS DO GÓRY NOGAMI

Nadleśnictwo Płock z wielką przyjemnością zaprasza 6 września w godzinach od 17.00 do 21.30 do Leśnictwa Brwilno pod wiatę edukacją NA SPOTKANIE Z NIETOPERZAMI.
Akcja Lasów Państwowych pn. „Las do góry nogami”, związana jest z międzynarodowym wydarzeniem - w ramach porozumienia EUROBAST, którego celem jest ochrona europejskich populacji nietoperzy.
Mamy nadzieję przekonać Państwa , że nie taki diabeł straszny jak go malują, co więcej - bardzo pożyteczny, sympatyczny i nie trzeba wisieć do góry nogami żeby się z nim dogadać.
Spotkanie rozpocznie się wykładem Pani Marii Łepkowskiej- chiropterologa oraz Pana Piotra Pietrzaka - pracownika Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego.
Następnie wybierzemy się do lasu na spotkanie z naszym głównym bohaterem  którego mamy nadzieję zobaczyć i na chwilę odłowić. Dla najmłodszych będą prace ręczne, zagadki i nagrody.
Ilość miejsc na wydarzenie jest ograniczona, obowiązują zapisy pod nr tel. 733 992 250 ( pon-pt. godz. 7.15 - 15.15).
Osoby chętne moga przynieść ze sobą kiełbaski na grilla i koniecznie zbierzcie też dobry humor.
ZAPRASZAMY !