Webcontent-Anzeige
Obszary Natura 2000.
Idea sieci Natura 2000 zakłada zwiększenie skuteczności działań ochronnych poprzez stworzenie dodatkowego - kompletnego i metodycznie spójnego - systemu ochrony dziedzictwa przyrodniczego Europy, który nakłada się na już funkcjonujące systemy ochrony obszarowej i gatunkowej, stanowiąc ich uzupełnienie i zdecydowane wzmocnienie.
Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Płock obejmuje:
Obszar Dolina Środkowej Wisły (kod PLB 140004) należy do Obszarów Specjalnej Ochrony Ptaków i obejmuje 30777,9 ha. Sięga od Dęblina po Płock. Powierzchnia gruntów Nadleśnictwa Płock położonych w granicach OSO wynosi 72,0 ha . Obszar ten chroni siedliska wielu gatunków ptaków, jest też dla nich istotnym korytarzem migracyjnym. Występują tu co najmniej 22 gatunki ptaków z załącznika I Dyrektywy Ptasiej i 4 gatunki z Polskiej Czerwonej Księgi (PCK). Jest to bardzo ważna ostoja ptaków wodno-błotnych – gniazduje tu 40-50 gatunków. W drzewostanach, które wchodzą w granice obszaru dominują dęby , znaczny jest też udział topoli i wierzby.
Głównym celem funkcjonowania Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych i gatunków roślin i zwierząt, które uważa się za cenne (znaczące dla zachowania dziedzictwa przyrodniczego Europy) i zagrożone wyginięciem w skali całej Europy. Cel ten ma być realizowany poprzez wyznaczenie i objęcie ochroną obszarów, na których te gatunki i siedliska występują.
Obszar Sikórz (kod PLH 140012) to Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk zajmujący 195,68 ha w gminach Budzeń Duży i Stara Biała. Jest to obszar położony w Brudzeńskim Parku Krajobrazowym, w 91,7% na terenie rezerwatu Sikórz. Teren ten to 12 kilometrowy, malowniczy odcinek rzeki Skrwy Prawej wraz z otaczającymi koryto lęgami i grądami. Lasy są tu bardzo zróżnicowane. Powierzchniowo dominują tu drzewostany, w których największy udział ma grab, dąb, brzoza i olsza. Zaznacza się również udział innych , cennych gatunków: wiązu, jesionu, lipy.
Kampinoska Dolina Wisły (kod 140029) obejmuje środkowy odcinek rzeki Wisły pomiędzy Warszawą a Płockiem. Jest to jeden z najlepiej zachowanych Europie obszarów chroniących naturalnie zachowany strefowy układ roślinności wielkiej doliny rzecznej. Są tu liczne starorzecza, wyspy i piaszczyste łach. Występuje tu wiele cennych i rzadkich zbiorowisk roślinnych zarówno nieleśnych(murawy napiaskowe, ziołorośla, łąki trzęślicowe i selernicowe )jak i zaroślowych oraz leśnych: nadrzeczne łęgi wierzbowe i topolowe, łęgi dębowo-wiązowo-jesionowe i olszowo-jesionowe, Całkowita powierzchnia obszaru wynosi 20659,11 ha, z czego w granicach Nadleśnictwa znajduje się 89,28 ha.
Chcesz wiedzieć więcej o obszarach NATURA 2000 - kliknij tutaj
Asset Publisher
ŁÓDZKA SUBMISJA DREWNA CENNEGO W NADLEŚNICTWIE BRZEZINY
ŁÓDZKA SUBMISJA DREWNA CENNEGO W NADLEŚNICTWIE BRZEZINY
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi zaprasza do wzięcia udziału w Łódzkiej Submisji Drewna Cennego w Nadleśnictwie Brzeziny.
W ofercie sprzedaży znajduje się łącznie 462,11 m3 surowca drzewnego (412 kłód i dłużyc) w tym:
- surowca dębowego W0 - 441,57 m3,
- surowca bukowego W0 - 20,54 m3.
LINK DO ZDJĘĆ SUROWCA DRZEWNEGO .
Wielkowymiarowe drewno dębowe i bukowe przygotowane zostało do sprzedaży w postaci kłód i dłużyc, stanowiących oddzielne losy.
Zapraszamy do oględzin surowca znajdującego się na składnicy Wykno, położonej na terenie Nadleśnictwa Brzeziny w dniach 8 – 18.11.2024 roku, w dni robocze w godz. 8:00 - 15:00. GPS: 51°39'23.4"N 19°54'39.8"E, X:421510.48 Y:563003.09.
Oferty należy składać do sekretariatu Nadleśnictwa Brzeziny z siedzibą w miejscowości Kaletnik, ul. Główna 3, 95 – 040 Koluszki w zamkniętych kopertach lub pocztą elektroniczną na adres submisja@lodz.lasy.gov.pl do dnia 19 listopada 2024r., do godziny 9.00.
Publiczne otwarcie ofert nastąpi w dniu 19 listopada 2024 r., o godz. 10.00 na świetlicy Nadleśnictwa Brzeziny z siedzibą w Kaletniku ul. Główna 3, 95-040 Koluszki.
Szczegółowe informacje dotyczące Submisji, w tym m.in.: Regulamin submisji, Wzór umowy na sprzedaż drewna oraz wzory dokumentów niezbędnych do złożenia oferty (Oświadczenie oferenta, Karta oferenta i Karta ofertowa z części A katalogu) znajdą się w Katalogu submisji zamieszczonym na stronie internetowej RDLP w Łodzi - https://www.lodz.lasy.gov.pl/aktualnosci oraz na stronach internetowych nadleśnictw nadzorowanych przez RDLP w Łodzi. Katalog submisji od dnia 7.11.2024 roku dostępny będzie również w formie papierowej w biurze RDLP w Łodzi (w Wydziale Gospodarki Drewnem), w biurach nadleśnictw oraz na składnicy Wykno.
Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Gospodarki Drewnem e-mail: marketing@lodz.lasy.gov.pl oraz pracownicy Nadleśnictwa Brzeziny e-mail: brzeziny@lodz.lasy.gov.pl.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Submisji!