Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Obszary Natura 2000.

Idea sieci Natura 2000 zakłada zwiększenie skuteczności działań ochronnych poprzez stworzenie dodatkowego - kompletnego i metodycznie spójnego - systemu ochrony dziedzictwa przyrodniczego Europy, który nakłada się na już funkcjonujące systemy ochrony obszarowej i gatunkowej, stanowiąc ich uzupełnienie i zdecydowane wzmocnienie.

Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Płock obejmuje:

Obszar Dolina Środkowej Wisły (kod PLB 140004) należy do Obszarów Specjalnej Ochrony Ptaków i obejmuje 30777,9 ha. Sięga od Dęblina po Płock. Powierzchnia gruntów Nadleśnictwa Płock położonych w granicach OSO wynosi 72,0 ha . Obszar  ten chroni siedliska wielu gatunków ptaków, jest też  dla nich istotnym korytarzem migracyjnym. Występują tu co najmniej 22 gatunki ptaków z załącznika I Dyrektywy Ptasiej  i 4   gatunki z Polskiej Czerwonej Księgi (PCK). Jest to bardzo ważna ostoja ptaków wodno-błotnych – gniazduje tu 40-50 gatunków. W drzewostanach, które wchodzą w  granice obszaru dominują dęby , znaczny jest też udział topoli i wierzby.

Głównym celem funkcjonowania Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych i gatunków roślin i zwierząt, które uważa się za cenne (znaczące dla zachowania dziedzictwa przyrodniczego Europy) i zagrożone wyginięciem w skali całej Europy. Cel ten ma być realizowany poprzez wyznaczenie  i objęcie ochroną obszarów, na których te gatunki i siedliska występują.

Obszar Sikórz (kod PLH 140012) to Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk zajmujący 195,68 ha w gminach Budzeń Duży i Stara Biała. Jest to obszar położony w Brudzeńskim Parku Krajobrazowym, w 91,7% na terenie rezerwatu Sikórz. Teren ten to 12 kilometrowy, malowniczy odcinek rzeki Skrwy Prawej wraz z otaczającymi koryto lęgami i grądami. Lasy są tu bardzo zróżnicowane. Powierzchniowo dominują tu drzewostany, w których największy udział ma grab, dąb, brzoza i olsza. Zaznacza się również udział innych , cennych gatunków: wiązu, jesionu, lipy.

Kampinoska Dolina Wisły (kod 140029) obejmuje środkowy odcinek rzeki Wisły pomiędzy Warszawą  a Płockiem. Jest to jeden z najlepiej zachowanych Europie obszarów chroniących naturalnie zachowany strefowy układ roślinności wielkiej doliny rzecznej. Są tu liczne starorzecza, wyspy i piaszczyste łach. Występuje tu wiele cennych i rzadkich zbiorowisk roślinnych zarówno nieleśnych(murawy napiaskowe, ziołorośla, łąki trzęślicowe i selernicowe )jak i zaroślowych oraz leśnych: nadrzeczne łęgi wierzbowe i topolowe, łęgi dębowo-wiązowo-jesionowe i olszowo-jesionowe, Całkowita powierzchnia obszaru wynosi 20659,11 ha, z czego w granicach Nadleśnictwa znajduje się 89,28 ha.

Chcesz wiedzieć więcej o obszarach NATURA 2000 - kliknij tutaj

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

NIEMAPA także w łódzkich lasach

NIEMAPA także w łódzkich lasach

Łódzkie lasy mają swoją NIEmapę!

Niemapa, czyli co? Mapa to czy nie?

NIEMAPA to ilustrowany przewodnik dla rodzin z dziećmi prezentujący przyrodę, atrakcje turystyczne i leśne ciekawostki na terenach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Stworzony po to, by zachęcać do rodzinnego odkrywania uroków lasów.

NIEMAPA pomaga rodzinom w planowaniu wycieczek po lasach w okolicach Łodzi. Nie mamy Przewodnik opisuje ciekawe miejsca, szlaki, sposoby na odkrywanie lasu z dziećmi, a nawet podpowiada w co się bawić, żeby inspirować dzieci do uważnej obserwacji i jak zachować się w lesie. Nie wskazuje dokładnych lokalizacji a raczej przybliżone miejsca. Naszą rolą jest zainspirować użytkowników do odkrycia tego, co nieznane.

Co znajdziemy w NIEMAPIE LASY ŁÓDZKIEGO? Przede wszystkim las, choć nie tylko. Można wybrać się do lasu blisko Łodzi albo gdzieś dalej, na całodniową wycieczkę. Do Kolumny czy Grotnik warto pojechać pociągiem i zabrać rowery, żeby łatwiej dojechać do rzeki Lindy czy na młyn Talar. Miłośnicy zwierząt na pewno ucieszą się z wizyty w Ośrodku Edukacji i Rehabilitacji Zwierząt w Kole, a przy okazji można wpaść nad jezioro Wapienniki z wodą turkusową jak w Chorwacji. Mali ornitolodzy mogą obserwować ptaki na mokradłach okolic Zbiornika Jeziorsko w nadleśnictwie Poddębice. Wykorzystać należy jedną z wysokich wież do obserwacji ptaków.

NIEMAPA poleca leśne plaże i fantastyczne miejsca na spływy kajakowe, a gdy za zimno na kąpiel wodną warto skorzystać z kąpieli leśnych lub odwiedzić kilka wyjątkowych dębów ukrytych w lasach łódzkiego.

„NIEMAPA Lasy Łódzkiego to nic innego jak zaproszenie do poznawania lasów, którymi jako leśnicy się opiekujemy – projekt zachęca do aktywnego eksplorowania leśnych ścieżek, bo ta wyjątkowa publikacja jest pełna pomysłów na to, jak kreatywnie spędzić czas na leśnej wycieczce” – mówi Dyrektor RDLP w Łodzi, Dariusz Pieniak.

“Poprzez serię NIEMAPA NATURA chcemy ułatwić rodzinom głęboki kontakt z naturą, podpowiedzieć gdzie są ciekawe miejsca i jak zachęcić dzieciaki do bycia w lesie, poznawania go i szanowania” - wyjaśnia Małgosia Żmijska, jedna z twórczyń NIEMAPY.

NIEMAPA Lasy Łódzkiego to przewodnik wydany w piętnastu tysiącach egzemplarzy i dystrybuowany bezpłatnie przez RDLP w Łodzi i nadleśnictwa z tego terenu. Na terenie nadleśnictwa Poddębice Niemapę znajdziecie w biurze nadleśnictwa (Rodrysin 18 A) oraz we wszystkich siedzibach naszych leśnictw.

Przewodnik można też pobrać ze strony www.niemapa.pl i strony RDLP w Łodzi, zakładka: EDUKACJA>NIEMAPA. Bezpośredni link: https://www.lodz.lasy.gov.pl/niemapa-lasy-lodzkiego

NIEMAPA Lasy Łódzkiego czeka na Was w nadleśnictwach:

  • Bełchatów ul. Lipowa 175, Bełchatów
  • Brzeziny, Kaletnik ul. Główna 3, Koluszki
  • Grotniki, ul. Ogrodnicza 6/8, Zgierz
  • Kolumna, ul. Leśników Polskich 1c, Łask
  • Piotrków, Łęczno 101, Sulejów
  • Poddębice, Rodrysin 18a, Poddębice
  • Przedbórz, ul. Konecka 50, Przedbórz
  • Radomsko, ul. Piłsudskiego 3, Radomsko
  • Skierniewce, Maków, ul. Zwierzyniec 2, Skierniewice
  • Smardzewice, ul. Główna 1a, Smardzewice
  • Spała, ul. Gabrysiewicza 2, Inowłódz
  • Wieluń, ul. Żeromskiego 5, Wieluń

Bezpłatnych egzemplarzy NIEMAPY Lasy Łódzkiego szukajcie także w:

  • Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi – Matejki 16
  • Łódzkiej Informacji Turystycznej – Piotrkowska 28
  • Księgarni „Do Dzieła” – Próchnika 3
  • Centrum Dialogu im. Marka Edelmana – Wojska Polskiego 83
  • Bibliotece Tuvim – Tuwima 46
  • Bibliotece „Wolność” – Plac Wolności 4
  • MSK Strefie Kultury Otwartej – Jagiellonki 4

Zapraszamy po odbiór i zwiedzanie lasu!