Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Rezerwaty przyrody.

W zasięgu administracyjnym nadleśnictwa znajdują się 3 rezerwaty przyrody: Rezerwat Brwilno – pow. 67, 68 ha istnieje od 1977r, Rezerwat Sikórz – pow. ha istnieje od 1980 r, Rezerwat Brudzeńskie Jary - pow. 39,10 ha istnieje od 2002 r.

Rezerwat Brwilno – pow. 65, 68 ha istnieje od 1977r.

Najstarszym rezerwatem częściowym na terenie obrębu leśnego Płock, w gm. Stara Biała jest rezerwat "Brwilno" powołany między innymi dla zachowania fragmentu świetlistej dąbrowy oraz grądu wysokiego. Powierzchnia rezerwatu wynosi obecnie 65, 68 ha. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowyc h, przyrodniczych kulturowych i krajobrazowych skarpy pradoliny rzeki Wisły
wraz z ujściowym fragmentem rzeki Skrwy Prawej. Rzeźba terenu jest bardzo urozmaicona; skarpę przecinają parowy, wzniesienia tworzą miejsca widokowe na Wisłę i ujście rzeki Skrwy.

Rezerwat Sikórz – pow.  217,40 ha istnieje od 1980 r.

Rezerwat częściowy "Sikórz" położony na terenie gm. Brudzeń Duży - w leśnictwie Sikórz, powołany został dla zachowania walorów przyrodniczo – krajobrazowych dolnego odcinka doliny rzeki Skrwy Prawej. Celem jego jest zachowanie malowniczego odcinka rzeki Skrwy oraz nadbrzeżnych zbiorowisk łęgowych i grądowych o charakterze naturalnym, z licznymi pomnikowymi drzewami oraz stanowiskami roślin chronionych.

Rezerwat Brudzeńskie Jary - pow. 39,10 ha istnieje od 2002 r.

Najmłodszym z rezerwatów jest rezerwat przyrody Brudzeńskie Jary. Celem jego ochrony jest zachowanie walorów przyrodniczo - krajobrazowych skarpy rzeki Skrwy Prawej, jej dopływów oraz występujących na tym terenie zbiorowisk grądowych, charakteryzujących się bogactwem gatunków drzew i runa leśnego z licznymi gatunkami chronionymi. W północno - zachodniej części rezerwatu znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Zagrożenia występujące w lesie

Zagrożenia występujące w lesie

Las to dynamiczny ekosystem, w którym mogą wystąpić różne zjawiska, powodujące zagrożenia

Potencjalne zagrożenia występujące w lesie

  1. Martwe i obumierające drzewa są integralną częścią lasu. Drzewa z widocznymi oznakami rozkładu: suchymi konarami, dziuplami, owocnikami grzybów (hubami) są spróchniałe i w każdej chwili mogą się przewrócić.
  2. Nierówny teren. Las jest pełen wystających korzeni, pni po ściętych drzewach, gałęzi. W wielu miejscach występują niebezpieczne, strome zbocza.
  3. Drogi leśne. Mogą po nich poruszać się różne pojazdy: ciężki sprzęt leśny, pojazdy Służby Leśnej i inne. Na szlakach rowerowych, ale również na innych drogach leśnych, możesz spotkać szybko poruszających się rowerzystów, również w grupach. Osoby uprawiające jazdę konną mają obowiązek poruszać się wyłącznie po szlakach konnych. Drogi mogą mieć różną nawierzchnię, również ostry tłuczeń oraz koleiny i dziury. Drogi leśne mogą być udostępnione do ruchu publicznego, są oznakowane wtedy stosownymi znakami lub nie udostęnione do ruchu publicznego.
  4. Trwające prace leśne, takie jak np. ścinka drzew, zrywka, wywóz. Miejsca, w których tego typu prace są prowadzone, są objęte zakazem wstępu i są oznaczane tablicami ostrzegawczymi, ustawionymi na drogach i szlakach leśnych. Należy bezwzględnie stosować się do zakazu poruszania się po tych terenach.
  5. Polowania indywidualne i zbiorowe, regulujące liczebność zwierzyny. Teren polowań zbiorowych oznaczany jest tablicami ostrzegawczymi ustawionymi na drogach i szlakach leśnych, terminy tych polowań są również ogłaszane na stronach internetowych gmin.
  6. Dzikie zwierzęta mogą być niebezpieczne, mogą też przenosić choroby (wścieklizna, borelioza), a jad niektórych owadów może wywoływać groźne reakcje alergiczne.
  7. Niekorzystna pogoda (burza, silny wiatr, zalegający na drzewach śnieg, powodujący ryzyko złamania, oblodzone drogi) zwiększa ryzyko nieszczęśliwych wypadków.
  8. Rośliny i grzyby które mogą być trujące lub wywołać poparzenia.
  9. Wnyki i sidła, pozostawione przez kłusowników oraz inne zagrożenia trudne do zidentyfikowania. Prosimy o informację w przypadku ich stwierdzenia.

Zasady bezpiecznego przebywania w lesie

  1. Nie wchodź na obszary, na które wstęp jest zabroniony.
  2. Dzieci będące pod Twoją opieką powinny przebywać w zasięgu Twojego wzroku.
  3. By uniknąć chorób odkleszczowych, poruszaj się po wyznaczonych ścieżkach, z dala od gęstego podszytu. Dodatkowo zabezpieczy Cię stosowny ubiór: długie spodnie, rękawy, nakrycie głowy. Po powrocie z leśnego spaceru weź prysznic a później sprawdź swoje ciało i usuń ewentualne kleszcze.
  4. Poruszanie się po wyznaczonych szlakach zmniejszy ryzyko zabłądzenia. Na dłuższą wyprawę zaopatrz się w papierową mapę i aplikacje mapowe, z pobraną mapą terenu do użytku offline. Przydatna może być aplikacja Bank Danych o lasach.
  5. Zachowaj ostrożność! W lesie oprócz Ciebie jest mnóstwo innych ludzi, korzystających z niego w najróżniejszy sposób. Nie zbliżaj się do niebezpiecznych miejsc, unikaj kontaktu z dzikimi zwierzętami, nieznanymi roślinami i grzybami. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody rzeczowe lub osobowe powstałe w trakcie korzystania z lasu.

 

Świadomy występujących zagrożeń, w lesie przebywasz na własną odpowiedzialność.