Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Ścieżka ornitologiczna w Brudzeńskim Parku Krajobtrazowym.

PTASIĄ ŚCIEŻKĄ PRZEZ BRUDZEŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Ścieżka daje możliwość poznania różnorodności gatunkowej ptaków występujących w Brudzeńskim Parku Krajobrazowym. Urozmaicone formy ukształtowania terenu: lasy, zbiorniki wodne, trzcinowiska, łąki, łęgi i pola uprawne stwarzają możliwości bytowania licznym przedstawicielom krajowej awifauny. Ważną pozycję w parku zajmują gatunki ptaków związane z wodami.
Całkowita długość ścieżki wynosi ok. 4.5 kilometra. Trasę tę pokonuje się w orientacyjnym czasie około 2 godzin (bez urządzania przerwy na odpoczynek czy obserwacje, które należy indywidualnie doliczyć).
W trakcie wycieczki zaplanowano 5 przystanków.
Ze względu na specyficzny charakter ścieżki, jest ona szczególnie polecana niewielkim liczebnie grupom obserwatorów (10- 15 osób), mających już pewne doświadczenie i zainteresowanie przyrodnicze.
Proponowanym przez nas okresem, pozwalającym na poznanie jak największej ilości ptaków jest początek sezonu lęgowego, czyli maj - czerwiec oraz okres wędrówek, zaznaczający się wyraźnie na początku kwietnia i w drugiej połowie września. 

  

JAK DOJECHAĆ NA ŚCIEŻKĘ

      Dojeżdżamy z Płocka autobusem PKS (kierunek Brudzeń przez Siecień lub Sobowo przez Głownię) i wysiadamy na przestanku Murzynowo I, skąd widzimy, ustawioną niemalże przy samym przystanku, tablicę informująca nas jak o przebiegu dydaktycznej ścieżki ornitologicznej. Zatrzymujemy się przy tablicy, aby zapoznać się z przebiegiem trasy naszej wędrówki po czym kierujemy się drogą asfaltową na wschód w kierunku Płocka. Mijamy z lewej strony tablicę z informacją, o położonym nad rzeką Skrwą Prawą, Ośrodku Szkoleniowo - Rekreacyjnym w Cierszewie. Dalsze 5 minut drogi doprowadza nas do pierwszego przystanku na trasie "Ptasiego szlaku".

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Nowe stanowisko zagrożonego goździka sinego

Nowe stanowisko zagrożonego goździka sinego

Leśnicy RDLP w Łodzi odnaleźli nowe, nieopisane dotychczas, stanowisko goździka sinego – gatunku zagrożonego wyginięciem.

Goździk siny Dianthus gratianopolitanus podlega ochronie ścisłej i wymaga ochrony czynnej. Wg Polskiej Czerwonej Księgi Roślin (2014) na terenie naszego kraju opisano 36 stanowisk tej rośliny. Większość z nich ma już jednak znaczenie tylko historyczne. Zostało prawdopodobnie jedynie 14. Goździk siny jest gatunkiem bardzo wrażliwym. Przegrywa konkurencję z innymi roślinami runa, ginie wskutek postępującej sukcesji, zacienienia przez warstwę podszyt i zwarcie drzewostanu, a wielokrotnie –  w wyniku błędów lub nieświadomej działalności człowieka.

Na terenie RDLP w Łodzi jeszcze pod koniec XX wieku podawany był z 10 lokalizacji. Do dzisiaj, wg Czerwonej Księgi Roślin Województwa Łódzkiego, zachowało się już tylko 5. Dlatego nasze odkrycie jest tak ważne i stanowi istotny wkład do zasobów wiedzy botanicznej, nie tylko w skali regionalnej, ale i krajowej.
Stanowisko zostało odnalezione pod koniec maja, jednak z ujawnieniem informacji czekaliśmy na potwierdzenie oznaczenia gatunku przez eksperta. Po wspólnych oględzinach terenowych z botanikiem, dr hab. Marcinem Kiedrzyńskim z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, nie ma już żadnych wątpliwości – goździk znaleziony w Nadleśnictwie  Poddębice to właśnie goździk siny Dianthus gratianopolitanus.

Znalezisko jest tym cenniejsze, że w lasach RDLP w Łodzi realizowany jest Regionalny program ochrony goździka sinego Dianthus gratianopolitanus VILL, opracowany przez botaników z Uniwersytetu Łódzkiego i Ogrodu Botanicznego w Łodzi. Uczestniczą w nim aktywnie łódzkie nadleśnictwa – te, w których jeszcze zachowały się populacje tego gatunku.
Więcej o Regionalnych programach ochrony wybranych gatunków roślin rzadkich i zagrożonych wyginięciem na terenie województwa łódzkiego można przeczytać tutaj (https://www.lodz.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/ratowanie-ginacych-roslin).

Odnalezienie przez leśników nieznanego dotychczas stanowiska rzuca nowe światło i pozwala optymistyczniej patrzeć na perspektywy ochrony goździka sinego. Tym bardziej, że stanowisko to jest w tej chwili najmocniejszym w regionie łódzkim – tworzą go 4 płaty, liczące łącznie ponad 1000 pędów. Większość z nich to pędy generatywne (kwitnące i owocujące).

Populacja w Nadleśnictwie Poddębice (RDLP w Łodzi) weryfikuje też zasięg gatunku – znajduje się ponad 60 km na północ od dotychczasowych stwierdzeń goździka sinego w naszym regionie. Być może między tym stanowiskiem, a wykazywanymi w Czerwonej Księdze Roślin Województwa Łódzkiego, istnieją i trwają inne, niezidentyfikowane jeszcze kępy i płaty tej niezwykłej rośliny – Dianthus gratianopolitanus Vill.