Webcontent-Anzeige
Przebudowa drzewostanów pozostających pod wpływem emisji przemysłowych z dostosowaniem składu gatunkowego do warunków siedliskowych na terenie RDLP w Łodzi", zrealizowany w latach 2011 – 2012 zgodnie z umową nr 89/2011/Wn-50/OP-LE-PD/D z dnia 25.03.2011 r.
Asset Publisher
Zauważyłeś pożar ALARMUJ !!!
Zauważyłeś pożar ALARMUJ !!!
Z dniem 20 marca 2023 roku rozpoczęła się bezpośrednia akcja przeciwpożarowa.
TELEFONY ALARMOWE
punkt alarmowo-dyspozycyjny
w godz. 8.00 - 15.15 tel. fax. 24 276 33 49 , kom. 784 434 758;
po godz. 15.15 tel. 24 276 33 49,
Telefony kontaktowe do leśnictw
Zawsze możesz zadzwonić pod 112, lub 998;
AKTUALNE ZAGROŻENIE POŻAROWE - ZOBACZ TUTAJ!
ZAKAZY WSTĘPU DO LASU - ZOBACZ TUTAJ
Lasy Nadleśnictwa Płock zostały zakwalifikowane do I kategorii zagrożenia pożarowego. Stanowią kompleksy leśne o dużym rozdrobnieniu, położone wśród lasów innej własności . Sąsiedztwo dużych aglomeracji miejskich sprzyja penetracji terenów leśnych przez lokalną ludność i liczne rzesze turystów zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim.
Pożary są głównym i najniebezpieczniejszym zagrożeniem dla naszych lasów. Ogień szybko ogarnia ogromne połacie drzewostanów, tym samym pozbawiając zwierzęta miejsca do życia oraz doszczętnie niszcząc trwające od wieków działanie przyrody.
Najczęstsze przyczyny pożarów lasów, to:
- nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się ogniem otwartym, w tym papierosy, zapałki,
- podpalenia,
- wady urządzeń i instalacji.
Podczas pożaru lasu wydzielają się toksyczne dymy oddziałujące negatywnie na środowisko. Po pożarze las – naturalne płuca ziemi odradza się przez dziesiątki lat. W okresie największego zagrożenia pożarowego, tj. od 1 kwietnia do 31 października, często wystarczy iskra, aby spłonęło kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt hektarów lasu. Ludzie odpowiadają za powstanie ponad 90% pożarów lasów.
Pamiętaj! Z jednego drzewa można zrobić nawet milion zapałek, ale wystarczy tylko jedna zapałka, aby zniszczyć milion.
Jeśli zauważysz pożar w lesie to:
-
zawiadom o zaistniałej sytuacji straż pożarną (telefon 998 lub 112), nadleśnictwo,
-
oceń sytuację, jeżeli jest to zarzewie pożaru i zauważysz tlącą się pokrywę ściółkową, trawę, pojedyncze gałęzie na niewielkiej powierzchni (kilka m2), a także zboże lub ściernisko podejmij próbę jego ugaszenia, w tym celu wykorzystaj np.: gałęzie, koc, części ubioru, wodę (jeżeli jest dostępna), lub spróbuj przy pomocy łopaty odkryć wierzchnią warstwę ziemi by uniemożliwić rozprzestrzenianie się ognia,
-
jeżeli jest to pożar niemożliwy do ugaszenia przy pomocy dostępnych ci środków sprawdź czy jesteś w bezpiecznym miejscu, jeśli nie – uciekaj! W przypadku rozprzestrzeniania się pożaru ewakuuj się w kierunku prostopadłym do kierunku wiatru. Jeśli znajdziesz się w strefie zadymienia pochyl się nisko (przy ziemi jest mniej dymu) oraz osłoń usta i nos chustką lub częściami odzieży,
-
jeśli to możliwe udaj się na drogę dojazdową do lasu, oczekuj na jednostki straży pożarnej lub służbę leśną i wskaż im miejsce powstania pożaru.