Web Content Display Web Content Display

Historia Nadleśnictwa Płock

Dokumentacja historyczna Nadleśnictwa Płock datowana jest od 1945 roku. W latach 1945 r. - 1979 r. obecne obręby Nadleśnictwa Płock: Płock i Sierpc były samodzielnymi jednostkami gospodarczymi. W skład lasów państwowych przed wojną wchodziło jedynie uroczysko Brwilno, Słupno i Niesłuchowo (obecny obręb Płock) o powierzchni około 2,5 tys. ha oraz uroczysko Żarówka, Studzieniec, Szczutowo (obecny obręb Sierpc) o powierzchni około 1,5 tys. ha.

Dokumentacja prowadzenia w nich działań gospodarczych przed 1939 rokiem zaginęła w czasie wojny. Brak jest bliższych danych na temat gospodarowania, wiadomo jednak, że lasy wchodzące w skład późniejszego Nadleśnictwa Sierpc, w okresie II wojny światowej poniosły stosunkowo niewielkie szkody.


Początki tworzenia się organizacyjnych struktur administracji leśnej Nadleśnictwa Płock i Sierpc, na bazie których powstało Nadleśnictwo Płock w obecnym kształcie, przypadają na pierwsze dni wyzwolenia powiatów płockiego i sierpeckiego. Dnia 1 marca 1945 r. zarządzeniem Ministra Leśnictwa powołano Nadleśnictwo Płock i Nadleśnictwo Sierpc. W Nadleśnictwie Płock utworzono leśnictwa: Brwilno, Sikórz, Słupno, Słupca i Brody. W Nadleśnictwie Sierpc leśnictwa: Koziebrody, Zglenice, Bęchy, Żarówka i Bieżuń.


Nowo utworzone Nadleśnictwa przyjęły dotychczasowe lasy państwowe, oraz na mocy dekretu z 6 września 1944 roku o przeprowadzeniu reformy rolnej i dekretu z 12 grudnia 1944 roku o przejęciu niektórych lasów na własność Skarbu Państwa, lasy byłych majątków ziemskich i drobnej własności prywatnej.

Pierwszą siedzibą Nadleśnictwa Płock był Ośrodek Winiary następnie Miszewo, Płock, Borowice oraz ponownie Płock ul. Bielska 24 gdzie mieści się do chwili obecnej.

Również Nadleśnictwo Sierpc początkowo nie posiadało własnej osady. Siedziba Nadleśnictwa mieściła się w Studzieńcu, Kwaśnie, Sierpcu - Tartak, Sierpcu - ul. Narutowicza, Sierpcu - ul. Bema, ponownie Sierpcu - ul. Narutowicza i ostatecznie Sierpcu - ul. Bema 1b, do chwili połączenia z Nadleśnictwem Płock, czyli do 31.12.1978 r.

Nadleśnictwa Płock i Sierpc po wojnie podlegały Okręgowemu Zarządowi Lasów Państwowych w Siedlcach.

Nadleśnictwo Płock w obecnych granicach zostało utworzone dn. 1.01.1979 roku w wyniku dostosowywania jednostek gospodarczych Lasów Państwowych do nowego podziału administracyjnego kraju . Powstało po połączeniu Nadleśnictwa Płock z Nadleśnictwem Sierpc (6,5 leśnicw) i korektach granic z sąsiednimi nadleśnictwami (Dwukoły, Ciechanów, Skrwilno, Płońsk).

Asset Publisher Asset Publisher

Back

NIEMAPA także w łódzkich lasach

NIEMAPA także w łódzkich lasach

Łódzkie lasy mają swoją NIEmapę!

Niemapa, czyli co? Mapa to czy nie?

NIEMAPA to ilustrowany przewodnik dla rodzin z dziećmi prezentujący przyrodę, atrakcje turystyczne i leśne ciekawostki na terenach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Stworzony po to, by zachęcać do rodzinnego odkrywania uroków lasów.

NIEMAPA pomaga rodzinom w planowaniu wycieczek po lasach w okolicach Łodzi. Nie mamy Przewodnik opisuje ciekawe miejsca, szlaki, sposoby na odkrywanie lasu z dziećmi, a nawet podpowiada w co się bawić, żeby inspirować dzieci do uważnej obserwacji i jak zachować się w lesie. Nie wskazuje dokładnych lokalizacji a raczej przybliżone miejsca. Naszą rolą jest zainspirować użytkowników do odkrycia tego, co nieznane.

Co znajdziemy w NIEMAPIE LASY ŁÓDZKIEGO? Przede wszystkim las, choć nie tylko. Można wybrać się do lasu blisko Łodzi albo gdzieś dalej, na całodniową wycieczkę. Do Kolumny czy Grotnik warto pojechać pociągiem i zabrać rowery, żeby łatwiej dojechać do rzeki Lindy czy na młyn Talar. Miłośnicy zwierząt na pewno ucieszą się z wizyty w Ośrodku Edukacji i Rehabilitacji Zwierząt w Kole, a przy okazji można wpaść nad jezioro Wapienniki z wodą turkusową jak w Chorwacji. Mali ornitolodzy mogą obserwować ptaki na mokradłach okolic Zbiornika Jeziorsko w nadleśnictwie Poddębice. Wykorzystać należy jedną z wysokich wież do obserwacji ptaków.

NIEMAPA poleca leśne plaże i fantastyczne miejsca na spływy kajakowe, a gdy za zimno na kąpiel wodną warto skorzystać z kąpieli leśnych lub odwiedzić kilka wyjątkowych dębów ukrytych w lasach łódzkiego.

„NIEMAPA Lasy Łódzkiego to nic innego jak zaproszenie do poznawania lasów, którymi jako leśnicy się opiekujemy – projekt zachęca do aktywnego eksplorowania leśnych ścieżek, bo ta wyjątkowa publikacja jest pełna pomysłów na to, jak kreatywnie spędzić czas na leśnej wycieczce” – mówi Dyrektor RDLP w Łodzi, Dariusz Pieniak.

“Poprzez serię NIEMAPA NATURA chcemy ułatwić rodzinom głęboki kontakt z naturą, podpowiedzieć gdzie są ciekawe miejsca i jak zachęcić dzieciaki do bycia w lesie, poznawania go i szanowania” - wyjaśnia Małgosia Żmijska, jedna z twórczyń NIEMAPY.

NIEMAPA Lasy Łódzkiego to przewodnik wydany w piętnastu tysiącach egzemplarzy i dystrybuowany bezpłatnie przez RDLP w Łodzi i nadleśnictwa z tego terenu. Na terenie nadleśnictwa Poddębice Niemapę znajdziecie w biurze nadleśnictwa (Rodrysin 18 A) oraz we wszystkich siedzibach naszych leśnictw.

Przewodnik można też pobrać ze strony www.niemapa.pl i strony RDLP w Łodzi, zakładka: EDUKACJA>NIEMAPA. Bezpośredni link: https://www.lodz.lasy.gov.pl/niemapa-lasy-lodzkiego

NIEMAPA Lasy Łódzkiego czeka na Was w nadleśnictwach:

  • Bełchatów ul. Lipowa 175, Bełchatów
  • Brzeziny, Kaletnik ul. Główna 3, Koluszki
  • Grotniki, ul. Ogrodnicza 6/8, Zgierz
  • Kolumna, ul. Leśników Polskich 1c, Łask
  • Piotrków, Łęczno 101, Sulejów
  • Poddębice, Rodrysin 18a, Poddębice
  • Przedbórz, ul. Konecka 50, Przedbórz
  • Radomsko, ul. Piłsudskiego 3, Radomsko
  • Skierniewce, Maków, ul. Zwierzyniec 2, Skierniewice
  • Smardzewice, ul. Główna 1a, Smardzewice
  • Spała, ul. Gabrysiewicza 2, Inowłódz
  • Wieluń, ul. Żeromskiego 5, Wieluń

Bezpłatnych egzemplarzy NIEMAPY Lasy Łódzkiego szukajcie także w:

  • Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi – Matejki 16
  • Łódzkiej Informacji Turystycznej – Piotrkowska 28
  • Księgarni „Do Dzieła” – Próchnika 3
  • Centrum Dialogu im. Marka Edelmana – Wojska Polskiego 83
  • Bibliotece Tuvim – Tuwima 46
  • Bibliotece „Wolność” – Plac Wolności 4
  • MSK Strefie Kultury Otwartej – Jagiellonki 4

Zapraszamy po odbiór i zwiedzanie lasu!