Lasy nadleśnictwa

Nadleśnictwo Płock leży na terenach o najniższej lesistości w Polsce. Lasy Nadleśnictwa tworzy 9 dużych kompleksów o powierzchni od 200 do 2000 ha (łącznie 7059,92 ha) i 560 kompleksów o powierzchni poniżej 200 ha, rozproszonych na obszarze 2384,29 km2.

Polskie lasy

Poland is in the European lead, while concerning the area of all forests. They cover about 29,2 % of the country territory, and grow within the area of 9,1 million hectares. The overwhelming majority of the forests is state owned, of which almost 7,6 million hectares are managed by the State Forests National Forest Holding..

PGL Lasy Państwowe

The State Forests National Forest Holding is the largest organisation in the European Union managing forests, which belong to the State Treasury and celebrating its 90 anniversary this year.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Drewno na opał

Drewno na opał

https://drewno.lasy.com.pl - tu dowiesz się gdzie i jakie drewno możesz kupić od leśników z RDLP w Łodzi, by ogrzać swój dom!

Kiedy posiadamy już wymarzony kominek lub piec na drewno przychodzi czas na zakup drewna.  W tym krótkim artykule dowiecie się jakiego drewna użyć do spalania, aby efektywnie ogrzać dom i długo cieszyć się z bezawaryjnej pracy Waszych urządzeń grzewczych i przewodów kominowych.

Warunek nr 1 - drewno musi być suche

Najważniejszą zasadą jest, żeby drewno było suche, to znaczy posiadało odpowiednią wilgotność. Bez względu na gatunek drewna i jego wartość opałową, o czym będzie później, spalanie mokrego drewna spowoduje straty energii cieplnej. Zamiast na ogrzanie naszego domu zostanie ona zużyta na odparowanie nadmiaru wody z drewna oraz niekorzystnie wpłynie na kondycję naszych urządzeń grzewczych, powodując ich przedwczesną korozję oraz niedrożność przewodów kominowych. 

Efektywnie pali się drewno w tzw. stanie „powietrzno-suchym” - zawierające ok. 15% wody. Dym z niego będzie przezroczysty! Żeby osiągnąć taki stan drewno przed spaleniem należy wysezonować, czyli wysuszyć. Długość okresu sezonowania  zależy od wielu aspektów m.in. takich jak: gatunek drewna, pora jego pozyskania z lasu, rozdrobnienia czy warunków w jakich ten proces zachodzi. Upraszczając - sezonowanie powinno trwać nie krócej niż rok, a w przypadku gatunków takich jak grab, buk czy dąb, nawet dwa lata. Przygotowane do sezonowania drewno powinno być połupane oraz złożone korą do dołu w suchym i przewiewnym miejscu.

Warunek nr 2 - gatunek drewna dobieramy do urządzenia

Następną zasadą jest odpowiedni dobór gatunku drewna do rodzaju urządzenia, w którym zostanie ono spalone. I tak w kominkach zdecydowanie lepiej sprawdzi się drewno pochodzące z drzew gatunków liściastych, ponieważ posiada ono mniej substancji smolnych niż drewno pochodzące z gatunków iglastych. To zdecydowanie wpłynie na czystość szyby i komory spalania kominka.

Warunek nr 3 - palimy ekologicznie i oszczędnie

Drewno w kominku powinniśmy rozpalać zawsze od góry, co ogranicza wytwarzanie dymu, a więc i smogu, oraz pozwala zaoszczędzić energię. Palenie drewnem w kominku jest ekologiczne, jednak wyłącznie wtedy, kiedy jest odpowiednio przygotowane i używane we właściwy sposób. Drewno jest surowcem naturalnym, zatem to materiał odnawialny, co przyczynia się do tego, że drewno jest jednym z najtańszych paliw. 

Warunek nr 4 - sprawdzamy wartość opałową kupowanego drewna

Kolejną istotną sprawą przy wyborze drewna jest jego wartość opałowa, czyli ile energii uzyskamy z objętości drewna. I tak najwięcej energii z 1m3 drewna uzyskamy kolejno z drewna takich gatunków jak grab, buk, jesion, dąb, brzoza, modrzew, sosna, olcha, świerk i topola.

Zwykle przy zakupie ważne jest dla nas kryterium cenowe. Chcemy, żeby drewno dało nam jak najwięcej energii, za jak najniższą cenę. W tym przypadku pomiędzy drewnem iglastym i liściastym nie ma większej różnicy. To pierwsze jest tańsze i łatwiej dostępne, a także zawiera więcej żywic i ligniny, które decydują o wartości opałowej drewna. Drewno liściaste ma jednak większą gęstość, a więc ta sama jego objętość co drewna iglastego (a przy zakupie płacimy za objętość, a nie wagę) da nam więcej energii.

Wartości opałowe drewna

Gatunek

kcal / m3

buk / grab

3091

jesion

2943

brzoza

2840

dąb

2803

modrzew

2528

sosna

2382

olcha

2101

świerk

1987

topola

1724

 

Posiadając odpowiednie zaplecze, narzędzia oraz chęci możemy sami przygotować drewno na opał. W takim przypadku zachęcamy do zakupu drewna opałowego bezpośrednio u leśniczego. Dla klientów detalicznych każde nadleśnictwo posiada w sprzedaży drewno opałowe. Sprzedażą zajmują się leśniczowie w swoich kancelariach w wyznaczone dni tygodnia.

Wszelkie informacje gdzie i jakie kupisz drewno na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi znajdują się na stronie internetowej https://drewno.lasy.com.pl, gdzie zamieszczane są aktualne oferty drewna opałowego. Znajdziecie tu oczywiście współrzędne oraz adresy leśnictw wraz z interaktywną mapą dojazdu, dane teleadresowe oraz cenniki.