Web Content Display Web Content Display

Obszary Chronionego Krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu (OCHK) obejmują wyróżniające się krajobrazowo tereny o różnych typach ekosystemów. Zagospodarowanie przestrzenne na tych obszarach powinno być tak prowadzone, aby zapewnić stan względnej równowagi ekologicznej i w jak najmniejszym stopniu zmieniać krajobrazowo dany obszar. Obszary chronionego krajobrazu służą ochronie terenów dolinowych, kompleksów polno-leśnych i leśnych zapewniając utrzymanie ich walorów przyrodniczych i krajobrazowych. OCHK tworzą tzw. korytarze ekologiczne pozwalające na przemieszczanie się zwierząt i roślin, nie dopuszczając do izolacji najwartościowszych obiektów przyrodniczych, takich jak rezerwaty czy parki krajobrazowe.

  W granicach terytorialnego zasięgu nadleśnictwa znajdują się częściowo lub w całości trzy obszary chronionego krajobrazu. Obszary te wprowadzone zostały na mocy Rozporządzenia nr 60 Wojewody Mazowieckiego z dnia 24. lipca 2002 roku (Dz. Urz. Nr 2 poz. 4938).

Nadwiślański Obszar Chronionego Krajobrazu

Nadwiślański OCHK obejmuje 44 504 ha na terenie powiatu płockiego w gminach: Bodzanów, Brudzeń Duży, Mała Wieś, Radzanowo, Słupno, Słubice, Stara Biała oraz mieście i gminie Wyszogród, w powiecie płońskim w gminie Czerwińsk, w zasięgu nadleśnictwa zajmuje powierzchnię 3384,57 ha, co stanowi 7,62 % obszaru Nadwiślańskiego OCHK.

Obszar Chronionego Krajobrazu Przyrzecze Skrwy Prawej

OCHK Przyrzecze Skrwy Prawej o powierzchni 33 338 ha leży na terenie powiatu sierpeckiego w gminach: Mochowo, Rościszewo, Sierpc i Szczutowo oraz w gminie Brudzeń Duży powiatu płockiego. Łączna powierzchnia gruntów nadleśnictwa w granicach OCHK Przyrzecze Skrwy Prawej wynosi 4547,15 ha, co stanowi 13,64 %  powierzchni tego obszaru.

Obszar Chronionego Krajobrazu Równina Raciążska

OCHK Równina Raciąska jest najmniejszym z omawianych i w całości leży w powiecie sierpeckim w gminach: Rościszewo i Zawidz. Powierzchnia tego OCHK wynosi 10 402 ha ,leży w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa, na powierzchni  768,80 ha., co stanowi 7,35 % obszaru OCHK Równina Raciąska.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Leśnicy dla Ukrainy

Leśnicy dla Ukrainy

Zbiórka rzeczowa dla walczących i dotkniętych wojną w Ukrainie

Leśnicy z Nadleśnictw i biura RDLP w Łodzi połączyli siły by pomóc walczącym za wolność Ukrainy i oprócz indywidualnie niesionej pomocy, w którą włączyliśmy się od pierwszych chwil konfliktu – zorganizowaliśmy we wszystkich nadleśnictwach i łódzkim biurze zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy m.in.:
- leków,
- środków higienicznych,
- artykułów spożywczych o długim terminie ważności,
- odzieży terenowej i BHP,
- naczyń turystycznych.

Transport z pomocą rzeczową wyruszył 4 kwietnia 2022 r.  – dziękujemy wszystkim leśnikom, którzy dołożyli do niego swoją cegiełkę. Jesteście najlepsi! 

Działamy razem

W ramach prowadzonej przez Lasy Państwowe ogólnopolskiej akcji „Plecak dla Ukrainy” RDLP w Łodzi przygotowała dla walczących za wschodnią granicą leśników 70 plecaków ze specjalistycznym wyposażeniem terenowym, z którymi transport dotarł w zeszłym tygodniu na polsko-ukraińską granicę.

Akcja „Plecak dla Ukrainy” to odpowiedź Lasów Państwowych na wezwanie Lwowskiego Okręgowego Wydziału Leśnictwa i Łowiectwa, który utworzył formację Ochotniczej Obrony Terytorialnej liczącą 900 osób. W jej skład weszli leśnicy obwodu lwowskiego. Jednostka ta zwróciła się z prośbą o udzielenie pomocy humanitarnej dla Braci Leśnej w Ukrainie w zakresie ochrony i zagospodarowania lasu w warunkach konfliktu zbrojnego wywołanego agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Każda z jednostek LP kupiła i wyposażyła plecaki, zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez leśników z Ukrainy.

Pomoc wciąż potrzebna
Pod adresem https://pomagamukrainie.gov.pl/ można znaleźć informacje o zbiórkach organizowanych dla uchodźców i propozycji innych działań, które zapewniają im pomoc, łącznie z listą potrzebnych produktów i środków.

#PomagamUkrainie