Web Content Display Web Content Display

Obszary Chronionego Krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu (OCHK) obejmują wyróżniające się krajobrazowo tereny o różnych typach ekosystemów. Zagospodarowanie przestrzenne na tych obszarach powinno być tak prowadzone, aby zapewnić stan względnej równowagi ekologicznej i w jak najmniejszym stopniu zmieniać krajobrazowo dany obszar. Obszary chronionego krajobrazu służą ochronie terenów dolinowych, kompleksów polno-leśnych i leśnych zapewniając utrzymanie ich walorów przyrodniczych i krajobrazowych. OCHK tworzą tzw. korytarze ekologiczne pozwalające na przemieszczanie się zwierząt i roślin, nie dopuszczając do izolacji najwartościowszych obiektów przyrodniczych, takich jak rezerwaty czy parki krajobrazowe.

  W granicach terytorialnego zasięgu nadleśnictwa znajdują się częściowo lub w całości trzy obszary chronionego krajobrazu. Obszary te wprowadzone zostały na mocy Rozporządzenia nr 60 Wojewody Mazowieckiego z dnia 24. lipca 2002 roku (Dz. Urz. Nr 2 poz. 4938).

Nadwiślański Obszar Chronionego Krajobrazu

Nadwiślański OCHK obejmuje 44 504 ha na terenie powiatu płockiego w gminach: Bodzanów, Brudzeń Duży, Mała Wieś, Radzanowo, Słupno, Słubice, Stara Biała oraz mieście i gminie Wyszogród, w powiecie płońskim w gminie Czerwińsk, w zasięgu nadleśnictwa zajmuje powierzchnię 3384,57 ha, co stanowi 7,62 % obszaru Nadwiślańskiego OCHK.

Obszar Chronionego Krajobrazu Przyrzecze Skrwy Prawej

OCHK Przyrzecze Skrwy Prawej o powierzchni 33 338 ha leży na terenie powiatu sierpeckiego w gminach: Mochowo, Rościszewo, Sierpc i Szczutowo oraz w gminie Brudzeń Duży powiatu płockiego. Łączna powierzchnia gruntów nadleśnictwa w granicach OCHK Przyrzecze Skrwy Prawej wynosi 4547,15 ha, co stanowi 13,64 %  powierzchni tego obszaru.

Obszar Chronionego Krajobrazu Równina Raciążska

OCHK Równina Raciąska jest najmniejszym z omawianych i w całości leży w powiecie sierpeckim w gminach: Rościszewo i Zawidz. Powierzchnia tego OCHK wynosi 10 402 ha ,leży w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa, na powierzchni  768,80 ha., co stanowi 7,35 % obszaru OCHK Równina Raciąska.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Sprzątamy lasy - akcja i konkurs

Sprzątamy lasy - akcja i konkurs

UWAGA KONKURS ! Wspólne sprzątanie lasów w dniu 18-19.03.20211 roku zainaugurowało #KONKURS organizowany z Dziennik Łódzki pn. „Pomóżmy sprzątać nasze lasy, poznajmy ich przyrodę”

Spotkaliśmy się, by wspólnie posprzątać las!

Dwudniowa akcja sprzątania lasów z leśnikami za nami!

Podsumujmy:

  • 19 wydarzeń w 19 nadleśnictwach RDLP w Łodzi,
  • 1600 uczestników,
  • ponad 150 leśników,
  • 1400 zebranych worków śmieci (60 l),
  • na łącznej powierzchni 2000 ha!

Najmłodszy uczestnik miał tylko 2,5 roku, a najstarszy pomocnik leśników skończył 73 lata.

Bardzo dziękujemy wszystkim miłośnikom lasów, którzy byli z nami: uczniom, nauczycielom, harcerzom, strażakom, urzędnikom, pracownikom Leroy Merlin i banku Santander oraz wszystkim zaangażowanym w tę akcję leśnikom – udowodniliśmy, że razem możemy więcej!

Wspólne sprzątanie zainaugurowało konkurs organizowany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi pn. „Pomóżmy sprzątać nasze lasy, poznajmy ich przyrodę”.

Zaśmiecanie lasów w naszym regionie staje się coraz większym problemem. Tej wiosny wraz z „Dziennikiem Łódzkim” chcemy zachęcić czytelników i internautów, aby wspólnymi siłami zadbać o czystość lasów, w których odpoczywamy.

Nadejście wiosny oznacza zwiększoną liczbę turystów w lasach. Niestety, część gości nie tylko w nich odpoczywa, ale też pozostawia po sobie niepożądane pamiątki: butelki, puszki, papiery czy różne plastikowe opakowania. Nadal niestety zjawiają się też ludzie pozbawieni świadomości ekologicznej, którzy wywożą do lasu śmieci ze swoich gospodarstw domowych, tworząc dzikie wysypiska. Zalegające odpady nie tylko niszczą wspaniałe leśne krajobrazy i zniechęcają do wypoczynku na łonie natury, ale są też niebezpieczne dla gleby, roślin i zwierząt żyjących w lasach.

Zapraszamy do udziału w KONKURSIE

Aby wziąć udział w konkursie, należy:

  • odwiedzić lasy znajdujące się na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi,
  • posprzątać wybrane miejsce lub trasę wycieczki,
  • za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie przesłać dwa zdjęcia przestawiające uczestników konkursu oraz miejsce w lesie przed sprzątaniem i po sprzątaniu lub jeśli uczestnicy sprzątali śmieci na całej trasie wycieczki zdjęcie przedstawiające uczestników ze wszystkimi zebranymi śmieciami,
  • za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie podać lokalizację leśną, w której uczestnicy zebrali śmieci i zrobili zdjęcia,
  • za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie odpowiedzieć na pytanie konkursowe „Dlaczego warto dbać o czystość lasów?”.

Kto może wziąć udział w konkursie?

  • Za zgodą przedstawicieli ustawowych dzieci do 18 roku życia wraz rodzicami lub opiekunami prawnymi zamieszkującymi na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, którzy ukończyli 18 rok życia, posiadają pełną zdolność do czynności prawnych i zapoznali się z niniejszym Regulaminem i zaakceptowali jego treść. Jeżeli w którymkolwiek z punktów regulaminu mowa o zgodzie to w przypadku osoby niepełnoletniej zgodę tą udziela rodzic lub opiekun prawny.
  • Osoby pełnoletnie, zamieszkujące na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych i zapoznali się z niniejszym Regulaminem i zaakceptowali jego treść. W przypadku zgłoszenia kilku osób pełnoletnich prosimy w formularzu zgłaszać każda osobę indywidualnie.

NAGRODY

Autorzy sześciu najciekawszych zdjęć i odpowiedzi na pytanie konkursowe otrzymają nagrody w postaci:

1. miejsce - hulajnoga elektryczna

2. miejsce - hulajnoga elektryczna

3. miejsce - hulajnoga elektryczna

Formularz i regulamin konkursu dostępny na stronie: https://dzienniklodzki.pl/sprzatamylasy

Na zgłoszenia konkursowe czekamy od 21.03.2022 r. do 09.05.2022 r. do godz. 23.59.