Web Content Display Web Content Display

Organizacja Nadleśnictwa Płock

ORGANIZACJA NADLEŚNICTWA PŁOCK.

Nadleśniczy - kieruje pracą nadleśnictwa, reprezentuje LP -Skarb Państwa, zawiera umowy z kontrahentami, odpowiada za realizację zadań postawionych przed nadleśnictwem określonych w planie urządzania lasu;

Zastępca Nadleśniczego - zastępuje nadleśniczego w kierowaniu jednostką, odpowiada za realizację zadań gospodarczych przez leśnictwa, nadzoruje pracę działu gospodarki leśnej;

Główny Księgowy - odpowiada za finanse nadleśnictwa, kontroluje realizację budżetu, koordynuje pracę działu księgowości;

Inżynier Nadzoru - nadzoruje: pracę leśniczych w terenie, realizację planów gospodarczych oraz prawidłowy obrót drewnem;

Sekretarz Nadleśnictwa Płock - odpowiada za sprawy kadrowe nadleśnictwa, koordynuje pracę działu administracyjno-gospodarczego;

Komendant Posterunku Straży Leśnej - koordynuje pracę straży leśnej, ustala jej zadania, sprawuje nadzór nad gospodarką łowiecką.

Straż leśna - prowadzi działania w zakresie zwalczania przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego i ochrony przyrody oraz wykonuje inne zadania w zakresie ochrony mienia naleśnictwa i ochrony przeciwpożarowej,

Dział gospodarki leśnej - nadzoruje realizację planów gospodarczych w zakresie pozyskania, hodowli i ochrony lasu, ustala wielkość produkcji szkółkarskiej, zdania z ochrony bhp, ochrony przeciwpożarowej, sprzedaży drewna, prowadzi sprawy związane ze stanem posiadania, urządzania lasu, regulacji stanu prawnego;

Stanowisko ds. lasów niepaństwowych i edukacji przyrodniczo-leśnej - nadzorowanie gospodarki w lasach niepaństwowych, realizacja porozumień zawartych ze starostwami powiatowymi w zakresie nadzoru, koordynowanie pracy leśniczych, realizacja zadań związanych z edukacją leśną o ochroną lasu, ochroną przyrody.

Dział administracyjno-gospodarczy - nadzoruje zadania z zakresu remontów, inwestycji, gospodarowania nieruchomościami.

Gospodarstwo szkółkarskie - prowadzenie spraw związanych z selekcją, nasiennictwem, szkółkarstwem i zachowaniem zasobów genowych.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Drewno na opał

Drewno na opał

https://drewno.lasy.com.pl - tu dowiesz się gdzie i jakie drewno możesz kupić od leśników z RDLP w Łodzi, by ogrzać swój dom!

Kiedy posiadamy już wymarzony kominek lub piec na drewno przychodzi czas na zakup drewna.  W tym krótkim artykule dowiecie się jakiego drewna użyć do spalania, aby efektywnie ogrzać dom i długo cieszyć się z bezawaryjnej pracy Waszych urządzeń grzewczych i przewodów kominowych.

Warunek nr 1 - drewno musi być suche

Najważniejszą zasadą jest, żeby drewno było suche, to znaczy posiadało odpowiednią wilgotność. Bez względu na gatunek drewna i jego wartość opałową, o czym będzie później, spalanie mokrego drewna spowoduje straty energii cieplnej. Zamiast na ogrzanie naszego domu zostanie ona zużyta na odparowanie nadmiaru wody z drewna oraz niekorzystnie wpłynie na kondycję naszych urządzeń grzewczych, powodując ich przedwczesną korozję oraz niedrożność przewodów kominowych. 

Efektywnie pali się drewno w tzw. stanie „powietrzno-suchym” - zawierające ok. 15% wody. Dym z niego będzie przezroczysty! Żeby osiągnąć taki stan drewno przed spaleniem należy wysezonować, czyli wysuszyć. Długość okresu sezonowania  zależy od wielu aspektów m.in. takich jak: gatunek drewna, pora jego pozyskania z lasu, rozdrobnienia czy warunków w jakich ten proces zachodzi. Upraszczając - sezonowanie powinno trwać nie krócej niż rok, a w przypadku gatunków takich jak grab, buk czy dąb, nawet dwa lata. Przygotowane do sezonowania drewno powinno być połupane oraz złożone korą do dołu w suchym i przewiewnym miejscu.

Warunek nr 2 - gatunek drewna dobieramy do urządzenia

Następną zasadą jest odpowiedni dobór gatunku drewna do rodzaju urządzenia, w którym zostanie ono spalone. I tak w kominkach zdecydowanie lepiej sprawdzi się drewno pochodzące z drzew gatunków liściastych, ponieważ posiada ono mniej substancji smolnych niż drewno pochodzące z gatunków iglastych. To zdecydowanie wpłynie na czystość szyby i komory spalania kominka.

Warunek nr 3 - palimy ekologicznie i oszczędnie

Drewno w kominku powinniśmy rozpalać zawsze od góry, co ogranicza wytwarzanie dymu, a więc i smogu, oraz pozwala zaoszczędzić energię. Palenie drewnem w kominku jest ekologiczne, jednak wyłącznie wtedy, kiedy jest odpowiednio przygotowane i używane we właściwy sposób. Drewno jest surowcem naturalnym, zatem to materiał odnawialny, co przyczynia się do tego, że drewno jest jednym z najtańszych paliw. 

Warunek nr 4 - sprawdzamy wartość opałową kupowanego drewna

Kolejną istotną sprawą przy wyborze drewna jest jego wartość opałowa, czyli ile energii uzyskamy z objętości drewna. I tak najwięcej energii z 1m3 drewna uzyskamy kolejno z drewna takich gatunków jak grab, buk, jesion, dąb, brzoza, modrzew, sosna, olcha, świerk i topola.

Zwykle przy zakupie ważne jest dla nas kryterium cenowe. Chcemy, żeby drewno dało nam jak najwięcej energii, za jak najniższą cenę. W tym przypadku pomiędzy drewnem iglastym i liściastym nie ma większej różnicy. To pierwsze jest tańsze i łatwiej dostępne, a także zawiera więcej żywic i ligniny, które decydują o wartości opałowej drewna. Drewno liściaste ma jednak większą gęstość, a więc ta sama jego objętość co drewna iglastego (a przy zakupie płacimy za objętość, a nie wagę) da nam więcej energii.

Wartości opałowe drewna

Gatunek

kcal / m3

buk / grab

3091

jesion

2943

brzoza

2840

dąb

2803

modrzew

2528

sosna

2382

olcha

2101

świerk

1987

topola

1724

 

Posiadając odpowiednie zaplecze, narzędzia oraz chęci możemy sami przygotować drewno na opał. W takim przypadku zachęcamy do zakupu drewna opałowego bezpośrednio u leśniczego. Dla klientów detalicznych każde nadleśnictwo posiada w sprzedaży drewno opałowe. Sprzedażą zajmują się leśniczowie w swoich kancelariach w wyznaczone dni tygodnia.

Wszelkie informacje gdzie i jakie kupisz drewno na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi znajdują się na stronie internetowej https://drewno.lasy.com.pl, gdzie zamieszczane są aktualne oferty drewna opałowego. Znajdziecie tu oczywiście współrzędne oraz adresy leśnictw wraz z interaktywną mapą dojazdu, dane teleadresowe oraz cenniki.