Web Content Display Web Content Display

Położenie Nadleśnictwa Płock.

Nadleśnictwo Płock obejmuje zasięgiem terytorialnym 238389,30 ha w 18 gminach powiatów płockiego, płońskiego i sierpeckiego województwa mazowieckiego. Najdalej wysuniętą na północ miejscowością jest Słupia w gminie Szczutowo, na wschód Wólka Przybojewska w gminie Czerwińsk nad Wisłą, na południe Rakowo w gminie Wyszogród, na zachód Głowina w gminie Brudzeń Duży.

Całość obszaru należy do strefy lasów mieszanych środkowoeuropejskich.
Według regionalizacji J.Kondrackiego teren nadleśnictwa należy do Obszaru - Europa Zachodnia, Podobszaru - Pozaalpejskia Europa Zachodnia, Prowincji - Niż Środkowoeuropejski.

Lasy Nadleśnictwa Płock położone są w dwóch krainach przyrodniczo - leśnych:

  • III Krainie Wielkopolsko - Pomorskiej w 3 Dzielnicy Pojezierza Chełmińsko - Dobrzyńskiego (l-ctwo Sikórz, Szczutowo, Mościska, Zglenice, częściowo Sierpc) i 5 Dzielnicy Kotliny Toruńsko - Płockiej (L-ctwo Brwilno),

  • IV Krainie Mazowiecko - Podlaskiej w 1 Dzielnicy Niziny Północnomazowieckiej (Słupca, Drobin, część wschodnia l-ctw: Sierpc, Gozdowo) i 2 Dzielnicy Puszczy Kampinoskiej (l-ctwa: Słupno, Miszewo, Brody, Podgórze).

Przeważająca część obszaru Nadleśnictwa leży na terenie równinnym, tylko w uroczysku Niesłuchowo teren jest falisty, tarasowato obniżający się w kierunku Wisły. Podobnie pagórkowate tereny uroczyska Sikórz i Srebrna wraz z wąsko i głęboko wciętą doliną rzeki Skrwy, znacznie odbiegają od monotonnej równinnej konfiguracji pozostałego obszaru. Wyraźnie odcinające się skarpy rzek osiągają wysokość do 50m, a ich spadek dochodzi do 45° (ur. Sikórz, Brudzeń, Brwilno, Studzieniec, Sulkowo - Bariany).

Asset Publisher Asset Publisher

Back

21 marca 2024 roku.

21 marca 2024 roku.

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów oraz pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.

Ten wyjątkowy dzień, spędziliśmy na wagarach - oczywiście w lesie ze wspaniałą młodzieżą z Klasy II a Liceum Ogólnokształcące im. Marsz. Stanisława Małachowskiego w Płocku. Wspólnie wędrowaliśmy po lesie brwileńskim, szlakiem miejsc pamięci.
 
„Lasy i innowacje. Nowe rozwiązania dla lepszego świata.” to tegoroczne hasło Międzynarodowego Dnia Lasów.
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu, przygotowanego przez FAO, specjalnie na tę okazję https://www.youtube.com/watch?v=fKZXZaBXsOw&t=60s
 
Sezon wiosenny leśnych wędrówek uważamy za otwarty,
Zapraszamy do lasu.