Web Content Display Web Content Display

Położenie Nadleśnictwa Płock.

Nadleśnictwo Płock obejmuje zasięgiem terytorialnym 238389,30 ha w 18 gminach powiatów płockiego, płońskiego i sierpeckiego województwa mazowieckiego. Najdalej wysuniętą na północ miejscowością jest Słupia w gminie Szczutowo, na wschód Wólka Przybojewska w gminie Czerwińsk nad Wisłą, na południe Rakowo w gminie Wyszogród, na zachód Głowina w gminie Brudzeń Duży.

Całość obszaru należy do strefy lasów mieszanych środkowoeuropejskich.
Według regionalizacji J.Kondrackiego teren nadleśnictwa należy do Obszaru - Europa Zachodnia, Podobszaru - Pozaalpejskia Europa Zachodnia, Prowincji - Niż Środkowoeuropejski.

Lasy Nadleśnictwa Płock położone są w dwóch krainach przyrodniczo - leśnych:

  • III Krainie Wielkopolsko - Pomorskiej w 3 Dzielnicy Pojezierza Chełmińsko - Dobrzyńskiego (l-ctwo Sikórz, Szczutowo, Mościska, Zglenice, częściowo Sierpc) i 5 Dzielnicy Kotliny Toruńsko - Płockiej (L-ctwo Brwilno),

  • IV Krainie Mazowiecko - Podlaskiej w 1 Dzielnicy Niziny Północnomazowieckiej (Słupca, Drobin, część wschodnia l-ctw: Sierpc, Gozdowo) i 2 Dzielnicy Puszczy Kampinoskiej (l-ctwa: Słupno, Miszewo, Brody, Podgórze).

Przeważająca część obszaru Nadleśnictwa leży na terenie równinnym, tylko w uroczysku Niesłuchowo teren jest falisty, tarasowato obniżający się w kierunku Wisły. Podobnie pagórkowate tereny uroczyska Sikórz i Srebrna wraz z wąsko i głęboko wciętą doliną rzeki Skrwy, znacznie odbiegają od monotonnej równinnej konfiguracji pozostałego obszaru. Wyraźnie odcinające się skarpy rzek osiągają wysokość do 50m, a ich spadek dochodzi do 45° (ur. Sikórz, Brudzeń, Brwilno, Studzieniec, Sulkowo - Bariany).

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Finał konkursu z DŁ

Finał konkursu z DŁ

Konkurs „Pamiętajmy o Bohaterach” zakończony! Wspólnie z Dziennikiem Łódzkim, chcieliśmy zachęcić małych i dużych, aby odwiedzili leśne mogiły – Miejsca Pamięci Narodowej.

Jak drzewo bez korzeni, człowiek bez przeszłości, tak naród nie może istnieć bez historii... Najważniejsza jest pamięć o tych, którzy oddali życie za wolność Polski, dlatego w listopadzie zaprosiliśmy Państwa po raz drugi do udziału w akcji pn. PAMIĘTAJMY O BOHATERACH.

Lasy naszego regionu, które na co dzień kojarzą nam się z relaksem i bliskimi spotkaniami z przyrodą, pełne są pamiątek związanych z Powstaniem Styczniowym, a także z I i II wojną światową. Czasami są to nagrobne płyty pojedynczych lub zbiorowych mogił albo tablice pamiątkowe, innym razem ukryte wśród drzew kapliczki i krzyże... Licznie odwiedziliście te miejsca, poznając związane z nimi historie i oddaliście cześć bohaterom polskiej drogi do niepodległości!

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Nagrody główne w konkursie otrzymali:
1 miejsce – Wiesława Kotecka z klasą VII b ze Szkoły Podstawowej im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bielawach
2 miejsce – Anna, Przemysław, Maria i Antonina Wieczorkowie
3 miejsce – Monika, Julian i Gabriel Brzezińscy  

Wyróżnienie specjalne: Hania, Łucja i Jacek Słupscy  

Pełna lista laureatów i galeria zdjęć dostępna na stronie: https://dzienniklodzki.pl/konkurs-pamietajmy-o-bohaterach-czyli-historia-zapisana-w-lasach-poznaj-ponad-50-miejsc-pamieci-narodowej-i-odwiedz-je-w/ga/c5-15245776/zd/53639087?fbclid=IwAR0N0_AT_8RDSyjQRLsSy2PV9zChdXkHTcpDbnwM3Xa6J3Xt40Yl9dUT9aM

Za sprawą konkursu chcieliśmy nakłonić do odwiedzenia Miejsc Pamięci Narodowej, zapoznania się z dramatycznymi historiami o zdeterminowanej walce o wolność oraz zachęcić do oddania hołdu bohaterom polskiej drogi do niepodległości. Chyba nam się to udaje, bo z roku na rok konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Ciężko było wybrać laureatów – nadesłane odpowiedzi są bardzo budujące, zwłaszcza, że wielu uczestników to młode osoby.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji. Dziękujemy za tę piękną, patriotyczną postawę i uczczenie pamięci bohaterów!

Pamięć o bohaterach pomagają też utrwalić nowoczesne formy przekazu, takie jak podcasty. Na stronie internetowej www.dzienniklodzki.pl/podcastyhistoryczne można wysłuchać i obejrzeć podcasty nagrane w ramach akcji z Dziennik Łódzki: o losach majora Henryka Dobrzańskiego Hubala i jego Wydzielonego Oddziału oraz o wojennych losach czterech sióstr, córek spalskich leśników, bohaterek wywiadu Armii Krajowej. W ramach akcji w 2021 powstał także e-book "Miejsca pamięci w lasach RDLP w Łodzi".

Zamieszczamy dodatkowe, edukacyjne materiały bezpośrednio poniżej - zapraszamy do słuchania i czytania!