Web Content Display Web Content Display

Rezerwaty przyrody.

W zasięgu administracyjnym nadleśnictwa znajdują się 3 rezerwaty przyrody: Rezerwat Brwilno – pow. 67, 68 ha istnieje od 1977r, Rezerwat Sikórz – pow. ha istnieje od 1980 r, Rezerwat Brudzeńskie Jary - pow. 39,10 ha istnieje od 2002 r.

Rezerwat Brwilno – pow. 65, 68 ha istnieje od 1977r.

Najstarszym rezerwatem częściowym na terenie obrębu leśnego Płock, w gm. Stara Biała jest rezerwat "Brwilno" powołany między innymi dla zachowania fragmentu świetlistej dąbrowy oraz grądu wysokiego. Powierzchnia rezerwatu wynosi obecnie 65, 68 ha. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowyc h, przyrodniczych kulturowych i krajobrazowych skarpy pradoliny rzeki Wisły
wraz z ujściowym fragmentem rzeki Skrwy Prawej. Rzeźba terenu jest bardzo urozmaicona; skarpę przecinają parowy, wzniesienia tworzą miejsca widokowe na Wisłę i ujście rzeki Skrwy.

Rezerwat Sikórz – pow.  217,40 ha istnieje od 1980 r.

Rezerwat częściowy "Sikórz" położony na terenie gm. Brudzeń Duży - w leśnictwie Sikórz, powołany został dla zachowania walorów przyrodniczo – krajobrazowych dolnego odcinka doliny rzeki Skrwy Prawej. Celem jego jest zachowanie malowniczego odcinka rzeki Skrwy oraz nadbrzeżnych zbiorowisk łęgowych i grądowych o charakterze naturalnym, z licznymi pomnikowymi drzewami oraz stanowiskami roślin chronionych.

Rezerwat Brudzeńskie Jary - pow. 39,10 ha istnieje od 2002 r.

Najmłodszym z rezerwatów jest rezerwat przyrody Brudzeńskie Jary. Celem jego ochrony jest zachowanie walorów przyrodniczo - krajobrazowych skarpy rzeki Skrwy Prawej, jej dopływów oraz występujących na tym terenie zbiorowisk grądowych, charakteryzujących się bogactwem gatunków drzew i runa leśnego z licznymi gatunkami chronionymi. W północno - zachodniej części rezerwatu znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nowa wersja serwisu czaswlas.pl

Nowa wersja serwisu czaswlas.pl

Ponad 17 tys. obiektów turystycznych Lasów Państwowych: miejsc biwakowania i kempingów, ośrodków wypoczynkowych i kwater, szlaków pieszych, rowerowych i konnych, a także parkingów, punktów widokowych i innych atrakcji we wszystkich zielonych zakątkach kraju można znaleźć w nowej odsłonie serwisu czaswlas.pl, leśnego przewodnika turystycznego.

Dzięki stworzonemu przez Lasy Państwowe serwisowi czaswlas.pl każdy może w prosty sposób zaplanować wypoczynek z przyjaciółmi lub rodziną na łonie natury w ulubionym zakątku Polski. – Jedną z trzech funkcji lasów jest udostępnianie ich społeczeństwu. Nowa odsłona naszego serwisu turystycznego jest realizacją tej funkcji. Chcemy ułatwić Polakom - zamkniętym z powodu pandemii przez wiele miesięcy w domach - wyrwanie się z pełnych betonu, hałasu i smogu miast, by mogli odpocząć w bliskości przyrody korzystając z infrastruktury turystycznej, którą dla nich tworzymy – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych. – Liczymy też, że więcej osób doceni urodę polskich lasów i pracę dbających o nie leśników – dodaje.
W serwisie czaswlas.pl za pomocą prostej wyszukiwarki, zintegrowanej ze szczegółową mapą, można szybko i łatwo znaleźć, np.:
•    parkingi lub miejsca postoju;
•    szlaki turystyczne: piesze, rowerowe lub konne;
•    ścieżki edukacyjne lub historyczne;
•    punkty widokowe, które mogą być celem wyprawy;
•    miejsca biwakowania lub wiaty turystyczne, które pozwolą po drodze odpocząć czy skorzystać z toalety.

Osoby planujące dłuższy pobyt w lesie mogą dzięki czaswlas.pl zapoznać się także z bazą noclegową Lasów Państwowych. Oferujemy setki miejsc w ośrodkach wypoczynkowych, szkoleniowo-wypoczynkowych i kwaterach myśliwskich, a także pokoje gościnne. Miłośnicy nocowania pod gołym niebem mogą rozbić namiot na jednym z kilkunastu pół biwakowych, kempingów lub w wyznaczonych miejscach biwakowania.

Na stronach leśnego przewodnika turystycznego można dowiedzieć się o usytuowaniu obiektów, możliwościach dojazdu, rodzaju i standardzie usług, wyposażeniu oraz okolicznych atrakcjach turystycznych. Użytkownik może ocenić obiekt i podzielić się opinią z innymi użytkownikami serwisu.
Opisy ponad 17 tys. obiektów oraz ich zdjęcia są na bieżąco aktualizowane.

Dla osób, które lubią gotowe propozycje spędzenia czasu zostały przygotowane „Pomysły na wyprawy”. Są to plany weekendowych wypraw z wykorzystaniem obiektów dostępnych w portalu czaswlas.pl. Każda z wypraw została przygotowana z myślą o konkretnej grupie użytkowników, np. chcących spędzić czas aktywnie, interesujących się historią czy tych, którzy wolą skupić się na obserwacji przyrody.

W serwisie czaswlas.pl można znaleźć także porady, których przestrzeganie sprawi, że czas spędzony w lesie będzie bezpieczny zarówno dla nas, jak i dla otaczającej nas przyrody.

A ci, którzy z jakiegoś powodu nie mogą wybrać się do lasu, mogą posłuchać na czaswlas.pl jego odgłosów dzięki Leśnej strefie relaksu.

ŻYCZYMY UDANYCH WYPRAW!