Web Content Display Web Content Display

Ścieżka ornitologiczna w Brudzeńskim Parku Krajobtrazowym.

PTASIĄ ŚCIEŻKĄ PRZEZ BRUDZEŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Ścieżka daje możliwość poznania różnorodności gatunkowej ptaków występujących w Brudzeńskim Parku Krajobrazowym. Urozmaicone formy ukształtowania terenu: lasy, zbiorniki wodne, trzcinowiska, łąki, łęgi i pola uprawne stwarzają możliwości bytowania licznym przedstawicielom krajowej awifauny. Ważną pozycję w parku zajmują gatunki ptaków związane z wodami.
Całkowita długość ścieżki wynosi ok. 4.5 kilometra. Trasę tę pokonuje się w orientacyjnym czasie około 2 godzin (bez urządzania przerwy na odpoczynek czy obserwacje, które należy indywidualnie doliczyć).
W trakcie wycieczki zaplanowano 5 przystanków.
Ze względu na specyficzny charakter ścieżki, jest ona szczególnie polecana niewielkim liczebnie grupom obserwatorów (10- 15 osób), mających już pewne doświadczenie i zainteresowanie przyrodnicze.
Proponowanym przez nas okresem, pozwalającym na poznanie jak największej ilości ptaków jest początek sezonu lęgowego, czyli maj - czerwiec oraz okres wędrówek, zaznaczający się wyraźnie na początku kwietnia i w drugiej połowie września. 

  

JAK DOJECHAĆ NA ŚCIEŻKĘ

      Dojeżdżamy z Płocka autobusem PKS (kierunek Brudzeń przez Siecień lub Sobowo przez Głownię) i wysiadamy na przestanku Murzynowo I, skąd widzimy, ustawioną niemalże przy samym przystanku, tablicę informująca nas jak o przebiegu dydaktycznej ścieżki ornitologicznej. Zatrzymujemy się przy tablicy, aby zapoznać się z przebiegiem trasy naszej wędrówki po czym kierujemy się drogą asfaltową na wschód w kierunku Płocka. Mijamy z lewej strony tablicę z informacją, o położonym nad rzeką Skrwą Prawą, Ośrodku Szkoleniowo - Rekreacyjnym w Cierszewie. Dalsze 5 minut drogi doprowadza nas do pierwszego przystanku na trasie "Ptasiego szlaku".

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Szkółkarstwo

Szkółkarstwo

Szkółka leśna Nadleśnictwa Płock położona jest w miejscowości Gałki gm. Mała Wieś (Leśnictwo Brody). Powierzchnia produkcyjna pod uprawą polową wynosi 606 ar. Na terenie szkółki są cztery kwatery Szkółka posiada deszczownię stałą, której integralną częścią jest zbiornik wodny służący również do celów przeciwpożarowych, kompostownię z utwardzonymi drogami.

W szkółce postawione są 2 namioty foliowe o pow. produkcyjnej 1,50 ar każdy.

Szkółka produkuje 30 gatunków drzew i krzewów na potrzeby Nadleśnictwa jak również na sprzedaż - do zalesień i zadrzewień. W miarę wzrastających potrzeb, wynikających np. z realizacji ustawy o zalesianiu gruntów porolnych są możliwości zwiększenia rozmiaru produkcji. Nadleśnictwo wzbogaca swoja ofertę również o krzewy ozdobne.