Web Content Display Web Content Display

TEREN MONITOROWANY

Tereny leśne Nadleśnictwa Płock objęte są monitoringiem wizyjnym, zgodnie z Zarządzeniem nr 1/2019 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi z dnia 2 stycznia 2019 roku (zn.spr.:DS.2500.2.2018).

Administratorem danych osobowych jakie mogą powstać podczas monitoringu jest Nadleśnictwo Płock, 09 - 400 Płock, ul. Bielska 24. 

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nowy sezon z Florentino

Nowy sezon z Florentino

Na początku kwietnia na gnieździe leżał jeszcze śnieg. Ten nawrót zimy zatrzymał Florentino – dorosłego bociana czarnego, który jest gwiazdą transmisji online z łódzkich lasów – gdzieś na trasie wędrówki, ale jak tylko pogoda się poprawiła ruszył na północ i 7 kwietnia o 15:35 pojawił się na gnieździe. Od razu wziął się za układanie patyków według własnego uznania. Widać, że czuje się tu jak u siebie w domu! O 16:53 wyleciał z gniazda rozejrzeć się po okolicy. Wrócił po dwóch godzinach i już został na noc. A my zaczynamy nowy sezon naszych obserwacji!

 

Oglądaj transmisję:

Bocian czarny (Ciconia nigra) jest bardzo nielicznym mieszkańcem polskich lasów, prowadzi skryty tryb życia. Realizowany od 2016 roku projekt edukacyjny Bociany Czarne Online ma odsłonić tajemnice życia tego gatunku. Transmisja online z gniazda tych rzadkich ptaków to wspólny projekt Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego – pionierski w Polsce i jeden z niewielu tego rodzaju w Europie. Konsultantem naukowym projektu jest prof. Piotr Zieliński, pracownik Uniwersytetu Łódzkiego. Projekt powstał i realizowany jest dzięki finansowemu wsparciu Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. W latach 2020 2021 lokalizatory GPS-GSM, dzięki którym możemy obserwować losy naszych ulubieńców po opuszczeniu gniazda, finansowane są z funduszy WFOŚiGW w Łodzi.

Fascynujący, cenny pod względem naukowym i edukacyjnym, materiał z obserwacji gniazd, na bieżąco jest zamieszczany na profilu RDLP w Łodzi w Serwisie Facebook: www.facebook.com/LasyPanstwoweLodz/

Bociany Czarne Online (aktualna transmisja od kwietnia do września oraz archiwalne filmy), archiwalne fragmenty z gniazda, relacje – dostępne są bezpośrednio na Youtube: https://www.youtube.com/RDLPwLodzi

Promujemy i edukujemy o bocianach

W 2020 r. projekt zyskał dedykowaną maskotkę bociana czarnego szytą w Polsce, która trafiła do wielu miłośników projektu, powstały też zakładki do książek z informacją o bocianie czarnym i projekcie, pocztówki promujące gatunek i logotyp projektu, a wraz z CILP stworzone zostały dwie infografiki: o bocianie czarnym oraz porównująca bociana czarnego i białego (pliki do ściągnięcia poniżej). Dodatkowo "Echa leśne" opublikowały „10 faktów o bocianie czarnym”, który już teraz (30.03.2022 r. ma 30 tys. wyświetleń). Merytorycznie pomoce pomógł opracować prof. Piotr Zieliński z UŁ.

W 2021 r. powstał mural bociana czarnego przy ul. Orlej 3 w Łodzi, nazywanej miastem murali. Była to inicjatywa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, a do projektu dołączył Bank Ochrony Środowiska S.A. Oficjalne otwarcie muralu i odsłonięcie tablicy informacyjnej odbyło się 18 października 2021 r.

Mural bociana czarnego w centrum miasta ma propagować wiedzę o wciąż mało znanym bocianie czarnym. Wierzymy, że odegra ważną rolę edukacyjną i zachęci łodzian, a także turystów do pogłębiania wiedzy o tym gatunku. Mural to wyraz współpracy środowiska naukowego Uniwersytetu Łódzkiego z RDLP w Łodzi, jak również podkreślenie realnego wkładu w badania nad tym gatunkiem i program ochrony bociana czarnego w Polsce.

RDLP w 2021 r. zleciła także opracowanie scenariuszy lekcji i kart pracy dla klas 1-3, 4-6 i 7-8 szkoły podstawowej, które udostępnia nauczycielom w całej Polsce. Jeśli jesteś nauczycielem - odezwij się na rzecznik@lodz.lasy.gov.pl.

Wspólna obserwacja bocianów czarnych dzięki kamerze przy gnieździe i poznawanie behawioru gatunku, ma na celu upowszechnienie wiedzy o bocianach czarnych wśród społeczeństwa oraz wzbudzenie świadomości potrzeby ochrony tego gatunku. Wydarzenia projektu są na bieżąco komentowane na profilu Facebook RDLP w Łodzi, a od roku 2020 dodatkowym miejscem wymiany spostrzeżeń jest czat towarzyszący transmisji w serwisie Youtube, w którym czynny udział bierze także prof. Piotr Zieliński z UŁ. Działania towarzyszące projektowi – moderowany czat czy założenie grupy społecznościowej w serwisie Facebook pozwoliły stworzyć przestrzeń do wymiany obserwacji, doświadczeń oraz nauki o lesie opartej na obserwacji online. Grupa docelowa projektu to miłośnicy ptaków, osoby zainteresowane ochroną przyrody.

Zapraszamy: https://www.facebook.com/groups/bocianyczarneonline