Web Content Display
Użytkowanie lasu
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.
Pozyskane drewno pochodzi z:
- cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
- cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
- cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.
W Nadleśnictwie Płock w ostatnich latach pozyskuje się średnio 58 tys. m3 drewna rocznie, z czego ok. 40% przez użytki rębne. Reszta drewna pochodzi z zabiegów hodowlanych, które warunkują prawidłowy wzrost i dalszy rozwój drzewostanów. Najczęściej stosowaną metodą pozyskania drewna jest metoda sortymentowa,co jest uwarunkowane obecnym popytem na taki właśnie surowiec.
Ilość pozyskanego drewna uzależniona jest od cięć rębnych, pielęgnacyjnych i przygodnych.
W ponad 70%, pozyskane drewno pochodzi z drzew iglastych, takich jak sosna, reszta - liściastych, takich jak dąb czy brzoza.
Poza realizowanym w ramach głównego użytkowania lasu pozyskaniem surowca drzewnego, prowadzone jest również tzw. użytkowanie uboczne, przeznaczone na potrzeby lokalnych mieszkańców. Głównie zalicza się tutaj choinki i stroisz świerkowy.
Asset Publisher
Cennik sprzedaży drewna na 2025 rok
Cennik sprzedaży drewna na 2025 rok
Aktualny cennik sprzedaży drewna
Ogłoszenie dot. sprzedaży drewna opałowego
Nadleśnictwo Płock zaprasza do zakupu, po cenach promocyjnych, drewna opałowego sosnowego (SO S4 – długość 2.40 m) w Leśnictwie Podgórze. Surowiec zlokalizowany blisko Płocka, w miejscowości Cekanowo. Szczegóły u leśniczego Leśnictwa Podgórze - tel. 606 645 016. Ilość drewna przeznaczona do sprzedaży ograniczona.
Sprzedaż drewna detaliczna odbywa się w leśnictwach. Kontakt do poszczególnych leśnictw - zakładka kontakty.
PREFEROWEANA FORMA PŁATNOŚCI
KARTA PŁATNICZA.
ISTNIEJE RÓWNIEŻ MOŻLIWOŚĆ WCZEŚNIEJSZEGO PRZELEWU NA KONTO BANKOWE NADLEŚNICTWA PŁOCK:
46 1050 1979 1000 0090 3157 2671
OFERTA SPRZEDAŻY DETALICZNEJ DREWNA