Web Content Display Web Content Display

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

    Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

W Nadleśnictwie Płock w ostatnich latach pozyskuje się średnio 58 tys. m3 drewna rocznie, z czego ok. 40% przez użytki rębne. Reszta drewna pochodzi z zabiegów hodowlanych, które warunkują prawidłowy wzrost i dalszy rozwój drzewostanów. Najczęściej stosowaną metodą pozyskania drewna jest metoda sortymentowa,co jest uwarunkowane obecnym popytem na taki właśnie surowiec.

Ilość pozyskanego drewna uzależniona jest od cięć rębnych, pielęgnacyjnych i przygodnych.

W ponad 70%, pozyskane drewno pochodzi z drzew iglastych, takich jak sosna, reszta - liściastych, takich jak  dąb czy brzoza.

Poza realizowanym w ramach głównego użytkowania lasu pozyskaniem surowca drzewnego, prowadzone jest również tzw. użytkowanie uboczne, przeznaczone na potrzeby lokalnych mieszkańców. Głównie zalicza się tutaj choinki i stroisz świerkowy.

 


 

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Leśnicy dla Ukrainy

Leśnicy dla Ukrainy

Zbiórka rzeczowa dla walczących i dotkniętych wojną w Ukrainie

Leśnicy z Nadleśnictw i biura RDLP w Łodzi połączyli siły by pomóc walczącym za wolność Ukrainy i oprócz indywidualnie niesionej pomocy, w którą włączyliśmy się od pierwszych chwil konfliktu – zorganizowaliśmy we wszystkich nadleśnictwach i łódzkim biurze zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy m.in.:
- leków,
- środków higienicznych,
- artykułów spożywczych o długim terminie ważności,
- odzieży terenowej i BHP,
- naczyń turystycznych.

Transport z pomocą rzeczową wyruszył 4 kwietnia 2022 r.  – dziękujemy wszystkim leśnikom, którzy dołożyli do niego swoją cegiełkę. Jesteście najlepsi! 

Działamy razem

W ramach prowadzonej przez Lasy Państwowe ogólnopolskiej akcji „Plecak dla Ukrainy” RDLP w Łodzi przygotowała dla walczących za wschodnią granicą leśników 70 plecaków ze specjalistycznym wyposażeniem terenowym, z którymi transport dotarł w zeszłym tygodniu na polsko-ukraińską granicę.

Akcja „Plecak dla Ukrainy” to odpowiedź Lasów Państwowych na wezwanie Lwowskiego Okręgowego Wydziału Leśnictwa i Łowiectwa, który utworzył formację Ochotniczej Obrony Terytorialnej liczącą 900 osób. W jej skład weszli leśnicy obwodu lwowskiego. Jednostka ta zwróciła się z prośbą o udzielenie pomocy humanitarnej dla Braci Leśnej w Ukrainie w zakresie ochrony i zagospodarowania lasu w warunkach konfliktu zbrojnego wywołanego agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Każda z jednostek LP kupiła i wyposażyła plecaki, zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez leśników z Ukrainy.

Pomoc wciąż potrzebna
Pod adresem https://pomagamukrainie.gov.pl/ można znaleźć informacje o zbiórkach organizowanych dla uchodźców i propozycji innych działań, które zapewniają im pomoc, łącznie z listą potrzebnych produktów i środków.

#PomagamUkrainie