Web Content Display Web Content Display

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

    Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

W Nadleśnictwie Płock w ostatnich latach pozyskuje się średnio 58 tys. m3 drewna rocznie, z czego ok. 40% przez użytki rębne. Reszta drewna pochodzi z zabiegów hodowlanych, które warunkują prawidłowy wzrost i dalszy rozwój drzewostanów. Najczęściej stosowaną metodą pozyskania drewna jest metoda sortymentowa,co jest uwarunkowane obecnym popytem na taki właśnie surowiec.

Ilość pozyskanego drewna uzależniona jest od cięć rębnych, pielęgnacyjnych i przygodnych.

W ponad 70%, pozyskane drewno pochodzi z drzew iglastych, takich jak sosna, reszta - liściastych, takich jak  dąb czy brzoza.

Poza realizowanym w ramach głównego użytkowania lasu pozyskaniem surowca drzewnego, prowadzone jest również tzw. użytkowanie uboczne, przeznaczone na potrzeby lokalnych mieszkańców. Głównie zalicza się tutaj choinki i stroisz świerkowy.

 


 

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Sprzątamy lasy - akcja i konkurs

Sprzątamy lasy - akcja i konkurs

UWAGA KONKURS ! Wspólne sprzątanie lasów w dniu 18-19.03.20211 roku zainaugurowało #KONKURS organizowany z Dziennik Łódzki pn. „Pomóżmy sprzątać nasze lasy, poznajmy ich przyrodę”

Spotkaliśmy się, by wspólnie posprzątać las!

Dwudniowa akcja sprzątania lasów z leśnikami za nami!

Podsumujmy:

  • 19 wydarzeń w 19 nadleśnictwach RDLP w Łodzi,
  • 1600 uczestników,
  • ponad 150 leśników,
  • 1400 zebranych worków śmieci (60 l),
  • na łącznej powierzchni 2000 ha!

Najmłodszy uczestnik miał tylko 2,5 roku, a najstarszy pomocnik leśników skończył 73 lata.

Bardzo dziękujemy wszystkim miłośnikom lasów, którzy byli z nami: uczniom, nauczycielom, harcerzom, strażakom, urzędnikom, pracownikom Leroy Merlin i banku Santander oraz wszystkim zaangażowanym w tę akcję leśnikom – udowodniliśmy, że razem możemy więcej!

Wspólne sprzątanie zainaugurowało konkurs organizowany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi pn. „Pomóżmy sprzątać nasze lasy, poznajmy ich przyrodę”.

Zaśmiecanie lasów w naszym regionie staje się coraz większym problemem. Tej wiosny wraz z „Dziennikiem Łódzkim” chcemy zachęcić czytelników i internautów, aby wspólnymi siłami zadbać o czystość lasów, w których odpoczywamy.

Nadejście wiosny oznacza zwiększoną liczbę turystów w lasach. Niestety, część gości nie tylko w nich odpoczywa, ale też pozostawia po sobie niepożądane pamiątki: butelki, puszki, papiery czy różne plastikowe opakowania. Nadal niestety zjawiają się też ludzie pozbawieni świadomości ekologicznej, którzy wywożą do lasu śmieci ze swoich gospodarstw domowych, tworząc dzikie wysypiska. Zalegające odpady nie tylko niszczą wspaniałe leśne krajobrazy i zniechęcają do wypoczynku na łonie natury, ale są też niebezpieczne dla gleby, roślin i zwierząt żyjących w lasach.

Zapraszamy do udziału w KONKURSIE

Aby wziąć udział w konkursie, należy:

  • odwiedzić lasy znajdujące się na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi,
  • posprzątać wybrane miejsce lub trasę wycieczki,
  • za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie przesłać dwa zdjęcia przestawiające uczestników konkursu oraz miejsce w lesie przed sprzątaniem i po sprzątaniu lub jeśli uczestnicy sprzątali śmieci na całej trasie wycieczki zdjęcie przedstawiające uczestników ze wszystkimi zebranymi śmieciami,
  • za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie podać lokalizację leśną, w której uczestnicy zebrali śmieci i zrobili zdjęcia,
  • za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie odpowiedzieć na pytanie konkursowe „Dlaczego warto dbać o czystość lasów?”.

Kto może wziąć udział w konkursie?

  • Za zgodą przedstawicieli ustawowych dzieci do 18 roku życia wraz rodzicami lub opiekunami prawnymi zamieszkującymi na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, którzy ukończyli 18 rok życia, posiadają pełną zdolność do czynności prawnych i zapoznali się z niniejszym Regulaminem i zaakceptowali jego treść. Jeżeli w którymkolwiek z punktów regulaminu mowa o zgodzie to w przypadku osoby niepełnoletniej zgodę tą udziela rodzic lub opiekun prawny.
  • Osoby pełnoletnie, zamieszkujące na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych i zapoznali się z niniejszym Regulaminem i zaakceptowali jego treść. W przypadku zgłoszenia kilku osób pełnoletnich prosimy w formularzu zgłaszać każda osobę indywidualnie.

NAGRODY

Autorzy sześciu najciekawszych zdjęć i odpowiedzi na pytanie konkursowe otrzymają nagrody w postaci:

1. miejsce - hulajnoga elektryczna

2. miejsce - hulajnoga elektryczna

3. miejsce - hulajnoga elektryczna

Formularz i regulamin konkursu dostępny na stronie: https://dzienniklodzki.pl/sprzatamylasy

Na zgłoszenia konkursowe czekamy od 21.03.2022 r. do 09.05.2022 r. do godz. 23.59.