Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Historia Nadleśnictwa Płock

Dokumentacja historyczna Nadleśnictwa Płock datowana jest od 1945 roku. W latach 1945 r. - 1979 r. obecne obręby Nadleśnictwa Płock: Płock i Sierpc były samodzielnymi jednostkami gospodarczymi. W skład lasów państwowych przed wojną wchodziło jedynie uroczysko Brwilno, Słupno i Niesłuchowo (obecny obręb Płock) o powierzchni około 2,5 tys. ha oraz uroczysko Żarówka, Studzieniec, Szczutowo (obecny obręb Sierpc) o powierzchni około 1,5 tys. ha.

Dokumentacja prowadzenia w nich działań gospodarczych przed 1939 rokiem zaginęła w czasie wojny. Brak jest bliższych danych na temat gospodarowania, wiadomo jednak, że lasy wchodzące w skład późniejszego Nadleśnictwa Sierpc, w okresie II wojny światowej poniosły stosunkowo niewielkie szkody.


Początki tworzenia się organizacyjnych struktur administracji leśnej Nadleśnictwa Płock i Sierpc, na bazie których powstało Nadleśnictwo Płock w obecnym kształcie, przypadają na pierwsze dni wyzwolenia powiatów płockiego i sierpeckiego. Dnia 1 marca 1945 r. zarządzeniem Ministra Leśnictwa powołano Nadleśnictwo Płock i Nadleśnictwo Sierpc. W Nadleśnictwie Płock utworzono leśnictwa: Brwilno, Sikórz, Słupno, Słupca i Brody. W Nadleśnictwie Sierpc leśnictwa: Koziebrody, Zglenice, Bęchy, Żarówka i Bieżuń.


Nowo utworzone Nadleśnictwa przyjęły dotychczasowe lasy państwowe, oraz na mocy dekretu z 6 września 1944 roku o przeprowadzeniu reformy rolnej i dekretu z 12 grudnia 1944 roku o przejęciu niektórych lasów na własność Skarbu Państwa, lasy byłych majątków ziemskich i drobnej własności prywatnej.

Pierwszą siedzibą Nadleśnictwa Płock był Ośrodek Winiary następnie Miszewo, Płock, Borowice oraz ponownie Płock ul. Bielska 24 gdzie mieści się do chwili obecnej.

Również Nadleśnictwo Sierpc początkowo nie posiadało własnej osady. Siedziba Nadleśnictwa mieściła się w Studzieńcu, Kwaśnie, Sierpcu - Tartak, Sierpcu - ul. Narutowicza, Sierpcu - ul. Bema, ponownie Sierpcu - ul. Narutowicza i ostatecznie Sierpcu - ul. Bema 1b, do chwili połączenia z Nadleśnictwem Płock, czyli do 31.12.1978 r.

Nadleśnictwa Płock i Sierpc po wojnie podlegały Okręgowemu Zarządowi Lasów Państwowych w Siedlcach.

Nadleśnictwo Płock w obecnych granicach zostało utworzone dn. 1.01.1979 roku w wyniku dostosowywania jednostek gospodarczych Lasów Państwowych do nowego podziału administracyjnego kraju . Powstało po połączeniu Nadleśnictwa Płock z Nadleśnictwem Sierpc (6,5 leśnicw) i korektach granic z sąsiednimi nadleśnictwami (Dwukoły, Ciechanów, Skrwilno, Płońsk).

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sprzątamy lasy - akcja i konkurs

Sprzątamy lasy - akcja i konkurs

UWAGA KONKURS ! Wspólne sprzątanie lasów w dniu 18-19.03.20211 roku zainaugurowało #KONKURS organizowany z Dziennik Łódzki pn. „Pomóżmy sprzątać nasze lasy, poznajmy ich przyrodę”

Spotkaliśmy się, by wspólnie posprzątać las!

Dwudniowa akcja sprzątania lasów z leśnikami za nami!

Podsumujmy:

  • 19 wydarzeń w 19 nadleśnictwach RDLP w Łodzi,
  • 1600 uczestników,
  • ponad 150 leśników,
  • 1400 zebranych worków śmieci (60 l),
  • na łącznej powierzchni 2000 ha!

Najmłodszy uczestnik miał tylko 2,5 roku, a najstarszy pomocnik leśników skończył 73 lata.

Bardzo dziękujemy wszystkim miłośnikom lasów, którzy byli z nami: uczniom, nauczycielom, harcerzom, strażakom, urzędnikom, pracownikom Leroy Merlin i banku Santander oraz wszystkim zaangażowanym w tę akcję leśnikom – udowodniliśmy, że razem możemy więcej!

Wspólne sprzątanie zainaugurowało konkurs organizowany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi pn. „Pomóżmy sprzątać nasze lasy, poznajmy ich przyrodę”.

Zaśmiecanie lasów w naszym regionie staje się coraz większym problemem. Tej wiosny wraz z „Dziennikiem Łódzkim” chcemy zachęcić czytelników i internautów, aby wspólnymi siłami zadbać o czystość lasów, w których odpoczywamy.

Nadejście wiosny oznacza zwiększoną liczbę turystów w lasach. Niestety, część gości nie tylko w nich odpoczywa, ale też pozostawia po sobie niepożądane pamiątki: butelki, puszki, papiery czy różne plastikowe opakowania. Nadal niestety zjawiają się też ludzie pozbawieni świadomości ekologicznej, którzy wywożą do lasu śmieci ze swoich gospodarstw domowych, tworząc dzikie wysypiska. Zalegające odpady nie tylko niszczą wspaniałe leśne krajobrazy i zniechęcają do wypoczynku na łonie natury, ale są też niebezpieczne dla gleby, roślin i zwierząt żyjących w lasach.

Zapraszamy do udziału w KONKURSIE

Aby wziąć udział w konkursie, należy:

  • odwiedzić lasy znajdujące się na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi,
  • posprzątać wybrane miejsce lub trasę wycieczki,
  • za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie przesłać dwa zdjęcia przestawiające uczestników konkursu oraz miejsce w lesie przed sprzątaniem i po sprzątaniu lub jeśli uczestnicy sprzątali śmieci na całej trasie wycieczki zdjęcie przedstawiające uczestników ze wszystkimi zebranymi śmieciami,
  • za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie podać lokalizację leśną, w której uczestnicy zebrali śmieci i zrobili zdjęcia,
  • za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie odpowiedzieć na pytanie konkursowe „Dlaczego warto dbać o czystość lasów?”.

Kto może wziąć udział w konkursie?

  • Za zgodą przedstawicieli ustawowych dzieci do 18 roku życia wraz rodzicami lub opiekunami prawnymi zamieszkującymi na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, którzy ukończyli 18 rok życia, posiadają pełną zdolność do czynności prawnych i zapoznali się z niniejszym Regulaminem i zaakceptowali jego treść. Jeżeli w którymkolwiek z punktów regulaminu mowa o zgodzie to w przypadku osoby niepełnoletniej zgodę tą udziela rodzic lub opiekun prawny.
  • Osoby pełnoletnie, zamieszkujące na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych i zapoznali się z niniejszym Regulaminem i zaakceptowali jego treść. W przypadku zgłoszenia kilku osób pełnoletnich prosimy w formularzu zgłaszać każda osobę indywidualnie.

NAGRODY

Autorzy sześciu najciekawszych zdjęć i odpowiedzi na pytanie konkursowe otrzymają nagrody w postaci:

1. miejsce - hulajnoga elektryczna

2. miejsce - hulajnoga elektryczna

3. miejsce - hulajnoga elektryczna

Formularz i regulamin konkursu dostępny na stronie: https://dzienniklodzki.pl/sprzatamylasy

Na zgłoszenia konkursowe czekamy od 21.03.2022 r. do 09.05.2022 r. do godz. 23.59.