Widok zawartości stron
Hodowla lasu
Celem hodowli lasu jest zapewnienie trwałości i wysokiej produkcyjności lasów oraz ciągłości rozwoju i stabilności ekosystemów leśnych przez stosowanie - wzorowanych na procesach naturalnych - metod odnowienia i kształtowania struktury gatunkowej i wiekowej drzewostanów.
Zespół zabiegów odnowieniowych, pielęgnacyjnych i ochronnych dotyczy wszystkich faz rozwojowych drzewostanów i uwzględnia przede wszystkim:
W latach 2006-2013 w Nadleśnictwie Płock przebudowano 309 ha drzewostanów.
► zróżnicowanie warunków ekofizjograficznych i biotycznych określonych w regionalizacji przyrodniczo leśnej i siedliskoznawstwie leśnym;
► wielofunkcyjny charakter lasu w gospodarce przestrzennej, specyfikę obszarów chronionych i turystyczno-wypoczynkowych, a także lasów na gruntach porolnych i na obszarach zdegradowanych;
► kierunki oraz zasady genetyki i selekcji, reprodukcji lasu, fitomelioracji, doboru rębni, a także zalesiania i uprawy gatunków drzewiastych poza ekosystemami leśnymi.
W doskonaleniu gospodarki leśnej szczególną uwagę zwraca się na uwzględnianie ekologicznych podstaw rozwoju drzew i drzewostanów poprzez:
► dokładne rozpoznanie warunków glebowo-siedliskowych, niezbędne do zachowania lub przywracania zgodności występujących gatunków z warunkami siedliskowymi;
► realizację powszechnej ochrony przyrody, w tym ochrony ekosystemów o charakterze zbliżonym do naturalnego, lasów łęgowych i olsowych, śródleśnych zbiorników i cieków wodnych, bagien, torfowisk, wrzosowisk, stanowisk rzadkich gatunków roślin i ostoi zwierzyny oraz innych elementów różnorodności biologicznej;
► dostosowanie sposobów zagospodarowania lasów ochronnych do spełnianych przez nie funkcji;
► naturalizację krajobrazu leśnego przez wzbogacanie składu gatunkowego biocenoz leśnych, ograniczanie powierzchni zrębów zupełnych, preferowanie naturalnego odnowienia lasu oraz urozmaicanie brzegowych stref lasu;
► regulację zasobów drzewnych zgodnie z zasadą trwałości; zabezpieczenie realizacji potrzeb hodowlanych i ochronnych lasów oraz wzrostu przeciętnej zasobności drzewostanów;
► zalesianie gruntów, szczególnie w górnych częściach zlewni górskich, w strefach wododziałowych i na obszarach zagrożonych erozją.
Najnowsze aktualności
Sadzimy Cisa pospolitego.
Sadzimy Cisa pospolitego.
Wiosna, wiosna więc sadzimy - w tym roku wyjątkowo Cisa pospolitego (Taxus baccata L.).
W ramach PROGRAMU RESTYTUCJI CISA POSPOLITEGO zostało posadzonych w kwietniu na terenie nadleśnictwa 500 sztuk sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym.
W latach 2016-2020 Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi w ramach przedmiotowego programu przewiduje wprowadzenie cisa pospolitego na powierzchni około 2 ha w każdej jednostce, co przy założeniu poprawek rzędu 25% odpowiadałoby ilości około 4 tys. szt. w jednym nadleśnictwie.
Sadzonki pochodzą ze szkółki z Nadleśnictwa Żołędowo (RDLP w Toruniu).
Cis pospolity jest gatunkiem najwcześniej objętym ochroną w Polsce, bowiem chroniony jest od 1423 roku. Ochrona została wówczas ustanowiona na mocy statutu warckiego, wydanego przez króla Władysława Jagiełłę, który chciał ograniczyć eksport drewna cisowego będącego surowcem do wyrobu bardzo dobrej jakości łuków. Ograniczenie wprowadzono z obawy o całkowite wyginięcie cisu pospolitego.
Współcześnie roślina podlega ochronie w Polsce nieprzerwanie od 1946 roku, przy czym w latach 1946–2001 oraz 2004–2014 znajdowała się pod ochroną ścisłą, zaś w latach 2001–2004 oraz ponownie od 2014 roku pod ochroną częściową.
UWAGA ROŚLINA TRUJĄCA - wszystkie części drzewa oprócz osnówki zawierają trującą substancję – taksynę.
Zatrucia zazwyczaj przypadkowe. Objawy zatrucia dotyczą przede wszystkim układu krwionośnego i serca. Zatrucia mogą okazać się śmiertelne, więc poszkodowany powinien znaleźć się jak najszybciej w szpitalu.
Gatunek ten wymaga bardzo żyznych i wilgotnych gleb. Jest wrażliwy na mrozy i suszę. Żyje bardzo długo, nawet do 300 lat.
Najlepsze efekty daje wprowadzanie cisa pod osłoną drzewostanów na gniazdach o powierzchni 15-20 arów, na których wcześniej rozrzedzono starodrzew do zadrzewienia 0,5. Nasadzenia cisowe, ze względu na silną presję zwierzyny płowej, muszą być bezwzględnie grodzone.