Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nasiennictwo i selekcja

Lasy Nadleśnictwa Płock leżą w makroregionie nasiennym 318/4, mikroregionie nasiennym 451.

Na terenie nadleśnictwa znajdują się dwa wyłączone drzewostany nasienne: w Leśnictwie Brwilno dęba szypułkowego - pow. 4.23 ha, w Leśnictwie Zglenice olszy czarnej - pow. 0,90 ha.

Wytypowana także 67 gospodarczych drzewostanów nasiennych o łącznej powierzchni 345 ha, w tym:
- 44 drzewostany sosny pospolitej o pow. 245,27 ha
- 2 drzewostany dębu bezszypułkowego o pow. 5,47 ha
- 6 drzewostanów dębu szypułkowego o pow. 30,76 ha
- 2 drzewostany jesiona wyniosłego o pow. 10,82 ha
- 4 drzewostany brzozy brodawkowatej o pow. 21,30 ha
- 9 drzewostanów olszy czarnej o pow. 31,38 ha
 

Znajdują się ponadto bloki upraw pochodnych:
 

  • dębu szypułkowego w Leśnictwie Brody, sadzonki wyhodowane z nasion pochodzących z wyłączonego drzewostanu nasiennego dębu szypułkowego w Leśnictwie Brwilno

  • sosny zwyczajnej w Leśnictwie Drobin, sadzonki z nasion zebranych na plantacji nasiennej sosny "Taborskiej" w Nadleśnictwie Susz (RDLP w Olsztynie) - makroregion nasienny 314/1, mikroregion nasienny 106

  • olszy czarnej w Leśnictwie Gozdowo, materiał odnowieniowy pochodzi z wyłączonego drzewostanu olszy czarnej w Leśnictwie Zglenice.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

W dniu 27 stycznia br. w Muzeum Mazowieckim w Płocku odbyły się uroczystości w 160 rocznicę Bitwy pod Słominem 28 stycznia 1863r.

W dniu 27 stycznia br. w Muzeum Mazowieckim w Płocku odbyły się uroczystości w 160 rocznicę Bitwy pod Słominem 28 stycznia 1863r.

 

Nadleśnictwo Płock po raz kolejny z ogromną przyjemnością przyjęło zaproszenie i dziękuje za wspomnienie i za ciepłe słowa, dotyczące niemałego udziału w poszukiwaniu i badaniu historii Powstania Styczniowego, szczególnie na terenie Słomina, gdzie stoczyła się bitwa.

 Dzięki współpracy Nadleśnictwa Płock i Fundacji Michała Antczaka „ Misja skarb” w 2021 roku ponad 300 pasjonatów historii i artefaktów przeszukało ponad 120 ha terenu w okolicach Wyszogrodu, którego zdecydowaną część stanowią grunty zarządzane przez Nadleśnictwo Płock. W trakcie poszukiwań zebrano bardzo dużo cennych pamiątek i przedmiotów będących niezbitym dowodem wydarzeń z 1863 roku. Należą do nich min. kule, guziki, biżuteria i inne.

Dzięki takim przedsięwzięciom, tak udanej współpracy i zamiłowaniu do historii możemy być pewni, że pamięć o naszych bohaterach będzie żyć wiecznie.