Hodowla lasu

Celem hodowli lasu jest zapewnienie trwałości i wysokiej produkcyjności lasów oraz ciągłości rozwoju i stabilności ekosystemów leśnych przez stosowanie - wzorowanych na procesach naturalnych - metod odnowienia i kształtowania struktury gatunkowej i wiekowej drzewostanów.

Ochrona lasu

Ochrona lasu, jako jedna z podstawowych dziedzin działalności gospodarczej w leśnictwie, ma na celu zabezpieczenie lasu przed szkodami wyrządzanymi przez czynniki abiotyczne (np. huragany, okiść, mróz, susze), biotyczne (np. owady fitofagiczne, grzyby pasożytnicze, zwierzynę) i antropogeniczne (np. pożary, skażenia powietrza, szkody górnicze).

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Plan Urządzania Lasu sporządzony na lata 2015-2024 dla Nadleśnictwa Płock stanowi podstawę prowadzonej w nadleśnictwie gospodarki leśnej.

Łowiectwo

Wieloletni Łowiecki Plan hodowlany dla Rejonu Hodowlanego Nr. 1 „Płockiego” obowiązuje od 01.04.2017r do 31.03.2027r.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

W zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Płock, lasy niepaństwowe zajmują ogólną powierzchnię 9557 ha, w tym na terenie: Starostwa Powiatowego w Sierpcu - 4723 ha, Starostwa Powiatowego w Płocku - 4300 ha, Starostwa Powiatowego w Płońsku (gm. Czerwińsk) - 396 ha, Miasta Płock - 138 ha.

Certyfikaty

Certyfikat Gospodarki Leśnej PFC na okres od 13.01.2024 roku do 12.01.2027 roku.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

LAS DO GÓRY NOGAMI

LAS DO GÓRY NOGAMI

Nadleśnictwo Płock z wielką przyjemnością zaprasza 6 września w godzinach od 17.00 do 21.30 do Leśnictwa Brwilno pod wiatę edukacją NA SPOTKANIE Z NIETOPERZAMI.
Akcja Lasów Państwowych pn. „Las do góry nogami”, związana jest z międzynarodowym wydarzeniem - w ramach porozumienia EUROBAST, którego celem jest ochrona europejskich populacji nietoperzy.
Mamy nadzieję przekonać Państwa , że nie taki diabeł straszny jak go malują, co więcej - bardzo pożyteczny, sympatyczny i nie trzeba wisieć do góry nogami żeby się z nim dogadać.
Spotkanie rozpocznie się wykładem Pani Marii Łepkowskiej- chiropterologa oraz Pana Piotra Pietrzaka - pracownika Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego.
Następnie wybierzemy się do lasu na spotkanie z naszym głównym bohaterem  którego mamy nadzieję zobaczyć i na chwilę odłowić. Dla najmłodszych będą prace ręczne, zagadki i nagrody.
Ilość miejsc na wydarzenie jest ograniczona, obowiązują zapisy pod nr tel. 733 992 250 ( pon-pt. godz. 7.15 - 15.15).
Osoby chętne moga przynieść ze sobą kiełbaski na grilla i koniecznie zbierzcie też dobry humor.
ZAPRASZAMY !