Lasy nadleśnictwa

Nadleśnictwo Płock leży na terenach o najniższej lesistości w Polsce. Lasy Nadleśnictwa tworzy 9 dużych kompleksów o powierzchni od 200 do 2000 ha (łącznie 7059,92 ha) i 560 kompleksów o powierzchni poniżej 200 ha, rozproszonych na obszarze 2384,29 km2.

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

75-lecie RDLP w Łodzi

75-lecie RDLP w Łodzi

Nie tak wyobrażaliśmy sobie obchody 75-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Z oczywistych przyczyn nie mogliśmy podjąć wielu zaplanowanych inicjatyw, nie mogły odbyć się w tym roku także uroczyste Dni Lasu. Jednak rok 2020 to 75-lecie naszej dyrekcji, dlatego cieszymy się, że możemy choć podzielić się aktualną publikacją, autorstwa naszych pracowników i przyjaciół. Zanim przejdziecie do lektury - przeczytajcie słowo wstępu od Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi - Dariusza Pieniaka.

Szanowni Państwo,
oddaję do Państwa rąk publikację prezentującą najciekawsze moim zdaniem aspekty pracy leśnika Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Tematy tu poruszane wydają się luźno powiązane ze sobą, ale to zamierzony zabieg, dzięki któremu chcemy uzmysłowić czytelnikom, jak wiele różnorodnych działań podejmują leśnicy.
Mam nadzieję, że informacje, które tu przekazujemy, będą dla Państwa interesujące i przybliżą współczesną misję leśnictwa.

Jednym z wiodących tematów naszej publikacji jest ochrona przyrody. Gospodarujemy na terenach o najniższej lesistości w Polsce, dlatego lasy, a szczególnie ich fragmenty najcenniejsze przyrodniczo, mają dla społeczeństwa bardzo duże znaczenie. Staramy się chronić przyrodę. Prowadzimy ochronę zarówno bierną, troszcząc się o zachowane stanowiska rzadkich roślin i zwierząt, jak i czynną, przywracając środowisku utracone elementy lub tworząc poprzez zabiegi gospodarcze korzystne warunki dla procesów przyrodniczych, które chcielibyśmy ponownie obserwować w łódzkich lasach. Rzetelnie przedstawiamy gospodarcze aspekty naszej pracy, wkład leśników w gospodarkę narodową, naszą społeczną odpowiedzialność i udział w daninach publicznych. Nie pomijamy również tematów określanych jako kontrowersyjne, związanych np. z łowiectwem, które jest częścią leśnictwa i naszym dziedzictwem.

W 2020 roku łódzka RDLP obchodzi 75-lecie. Obecny podział organizacyjny Lasów Państwowych na nadleśnictwa, regionalne dyrekcje i dyrekcję generalną wywodzi się wprost ze struktury nadanej im w II Rzeczypospolitej. Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi utworzono w styczniu 1945 roku. W ciągu 75 lat jej istnienia wiele się wydarzyło, zmieniały się granice administracyjne, liczba i wielkość nadleśnictw, a przede wszystkim zakres zadań powierzanych leśnikom. W latach 70. XX wieku w rezultacie kilkakrotnych reorganizacji nasza dyrekcja miała największy w kraju zasięg terytorialny. W jej skład wchodziły wówczas aż 52 jednostki organizacyjne.

Pomimo upływu lat fundamenty naszego funkcjonowania pozostają niezmienne. Jako leśnicy korzystamy z tego, co pozostawili nam poprzednicy. Sami także pracujemy na rzecz przyszłych pokoleń. Wielką wagę przykładamy do dziedzictwa historycznego, dlatego nie mogło tu zabraknąć artykułu o najsławniejszej postaci związanej z łódzkimi lasami – majorze kawalerii Wojska Polskiego Henryku Dobrzańskim „Hubalu”.

Patrzymy w przyszłość, pamiętając o przeszłości.
Życzę państwu przyjemnej lektury. Liczę na to, że przybliży ona pewne aspekty naszej pracy i zaciekawi nimi czytelników oraz pozwoli zrozumieć cel i znaczenie naszych działań.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi

Dariusz Pieniak

 

SPIS TREŚCI PUBLIKACJI LAS, PRZYRODA, GOSPODARKA, CZŁOWIEK

Ochrona przyrody - Romuald Olaczek 2
Cenne drzewostany - Romuald Olaczek 6
Powrót wilków - Maciej Siembor 8
Bociany czarne online - Piotr Zieliński 10
Leśne szpitale - Paweł Kowalski, Jerzy Downarowicz 13
Restytucja cisa - Marek Miścierewicz 16
Rośliny zagrożone - Maciej Siembor 18
Las dla ludzi - Arkadiusz Karbowski 22
Drewno z łódzkich lasów - Dariusz Jankowski 26
Sosną łódzkie lasy stoją - Sylwester Lisek 30
Łowiectwo - Beata Lewandowska 32
Z łowiska na talerz - Katarzyna Lewańska-Tukaj 36
Lasy Państwowe – Pracodawca - Cyprian Przyborowski 38
Lasy Państwowe – Podatnik - Cyprian Przyborowski 40
Anielińskie lasy - Mateusz Sarleja 42
Miejsca pamięci 46
Do lasu po zdrowie - Izabela Randak 50
Aby las był bezpieczny - Gabriel Olejnik 54
Leśne Kompleksy Promocyjne 56