Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Obszary Chronionego Krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu (OCHK) obejmują wyróżniające się krajobrazowo tereny o różnych typach ekosystemów. Zagospodarowanie przestrzenne na tych obszarach powinno być tak prowadzone, aby zapewnić stan względnej równowagi ekologicznej i w jak najmniejszym stopniu zmieniać krajobrazowo dany obszar. Obszary chronionego krajobrazu służą ochronie terenów dolinowych, kompleksów polno-leśnych i leśnych zapewniając utrzymanie ich walorów przyrodniczych i krajobrazowych. OCHK tworzą tzw. korytarze ekologiczne pozwalające na przemieszczanie się zwierząt i roślin, nie dopuszczając do izolacji najwartościowszych obiektów przyrodniczych, takich jak rezerwaty czy parki krajobrazowe.

  W granicach terytorialnego zasięgu nadleśnictwa znajdują się częściowo lub w całości trzy obszary chronionego krajobrazu. Obszary te wprowadzone zostały na mocy Rozporządzenia nr 60 Wojewody Mazowieckiego z dnia 24. lipca 2002 roku (Dz. Urz. Nr 2 poz. 4938).

Nadwiślański Obszar Chronionego Krajobrazu

Nadwiślański OCHK obejmuje 44 504 ha na terenie powiatu płockiego w gminach: Bodzanów, Brudzeń Duży, Mała Wieś, Radzanowo, Słupno, Słubice, Stara Biała oraz mieście i gminie Wyszogród, w powiecie płońskim w gminie Czerwińsk, w zasięgu nadleśnictwa zajmuje powierzchnię 3384,57 ha, co stanowi 7,62 % obszaru Nadwiślańskiego OCHK.

Obszar Chronionego Krajobrazu Przyrzecze Skrwy Prawej

OCHK Przyrzecze Skrwy Prawej o powierzchni 33 338 ha leży na terenie powiatu sierpeckiego w gminach: Mochowo, Rościszewo, Sierpc i Szczutowo oraz w gminie Brudzeń Duży powiatu płockiego. Łączna powierzchnia gruntów nadleśnictwa w granicach OCHK Przyrzecze Skrwy Prawej wynosi 4547,15 ha, co stanowi 13,64 %  powierzchni tego obszaru.

Obszar Chronionego Krajobrazu Równina Raciążska

OCHK Równina Raciąska jest najmniejszym z omawianych i w całości leży w powiecie sierpeckim w gminach: Rościszewo i Zawidz. Powierzchnia tego OCHK wynosi 10 402 ha ,leży w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa, na powierzchni  768,80 ha., co stanowi 7,35 % obszaru OCHK Równina Raciąska.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

W dniu 27 stycznia br. w Muzeum Mazowieckim w Płocku odbyły się uroczystości w 160 rocznicę Bitwy pod Słominem 28 stycznia 1863r.

W dniu 27 stycznia br. w Muzeum Mazowieckim w Płocku odbyły się uroczystości w 160 rocznicę Bitwy pod Słominem 28 stycznia 1863r.

 

Nadleśnictwo Płock po raz kolejny z ogromną przyjemnością przyjęło zaproszenie i dziękuje za wspomnienie i za ciepłe słowa, dotyczące niemałego udziału w poszukiwaniu i badaniu historii Powstania Styczniowego, szczególnie na terenie Słomina, gdzie stoczyła się bitwa.

 Dzięki współpracy Nadleśnictwa Płock i Fundacji Michała Antczaka „ Misja skarb” w 2021 roku ponad 300 pasjonatów historii i artefaktów przeszukało ponad 120 ha terenu w okolicach Wyszogrodu, którego zdecydowaną część stanowią grunty zarządzane przez Nadleśnictwo Płock. W trakcie poszukiwań zebrano bardzo dużo cennych pamiątek i przedmiotów będących niezbitym dowodem wydarzeń z 1863 roku. Należą do nich min. kule, guziki, biżuteria i inne.

Dzięki takim przedsięwzięciom, tak udanej współpracy i zamiłowaniu do historii możemy być pewni, że pamięć o naszych bohaterach będzie żyć wiecznie.