Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Obszary Natura 2000.

Idea sieci Natura 2000 zakłada zwiększenie skuteczności działań ochronnych poprzez stworzenie dodatkowego - kompletnego i metodycznie spójnego - systemu ochrony dziedzictwa przyrodniczego Europy, który nakłada się na już funkcjonujące systemy ochrony obszarowej i gatunkowej, stanowiąc ich uzupełnienie i zdecydowane wzmocnienie.

Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Płock obejmuje:

Obszar Dolina Środkowej Wisły (kod PLB 140004) należy do Obszarów Specjalnej Ochrony Ptaków i obejmuje 30777,9 ha. Sięga od Dęblina po Płock. Powierzchnia gruntów Nadleśnictwa Płock położonych w granicach OSO wynosi 72,0 ha . Obszar  ten chroni siedliska wielu gatunków ptaków, jest też  dla nich istotnym korytarzem migracyjnym. Występują tu co najmniej 22 gatunki ptaków z załącznika I Dyrektywy Ptasiej  i 4   gatunki z Polskiej Czerwonej Księgi (PCK). Jest to bardzo ważna ostoja ptaków wodno-błotnych – gniazduje tu 40-50 gatunków. W drzewostanach, które wchodzą w  granice obszaru dominują dęby , znaczny jest też udział topoli i wierzby.

Głównym celem funkcjonowania Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych i gatunków roślin i zwierząt, które uważa się za cenne (znaczące dla zachowania dziedzictwa przyrodniczego Europy) i zagrożone wyginięciem w skali całej Europy. Cel ten ma być realizowany poprzez wyznaczenie  i objęcie ochroną obszarów, na których te gatunki i siedliska występują.

Obszar Sikórz (kod PLH 140012) to Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk zajmujący 195,68 ha w gminach Budzeń Duży i Stara Biała. Jest to obszar położony w Brudzeńskim Parku Krajobrazowym, w 91,7% na terenie rezerwatu Sikórz. Teren ten to 12 kilometrowy, malowniczy odcinek rzeki Skrwy Prawej wraz z otaczającymi koryto lęgami i grądami. Lasy są tu bardzo zróżnicowane. Powierzchniowo dominują tu drzewostany, w których największy udział ma grab, dąb, brzoza i olsza. Zaznacza się również udział innych , cennych gatunków: wiązu, jesionu, lipy.

Kampinoska Dolina Wisły (kod 140029) obejmuje środkowy odcinek rzeki Wisły pomiędzy Warszawą  a Płockiem. Jest to jeden z najlepiej zachowanych Europie obszarów chroniących naturalnie zachowany strefowy układ roślinności wielkiej doliny rzecznej. Są tu liczne starorzecza, wyspy i piaszczyste łach. Występuje tu wiele cennych i rzadkich zbiorowisk roślinnych zarówno nieleśnych(murawy napiaskowe, ziołorośla, łąki trzęślicowe i selernicowe )jak i zaroślowych oraz leśnych: nadrzeczne łęgi wierzbowe i topolowe, łęgi dębowo-wiązowo-jesionowe i olszowo-jesionowe, Całkowita powierzchnia obszaru wynosi 20659,11 ha, z czego w granicach Nadleśnictwa znajduje się 89,28 ha.

Chcesz wiedzieć więcej o obszarach NATURA 2000 - kliknij tutaj

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

SADZIMY Z PREZYDENTEM

SADZIMY Z PREZYDENTEM

W najbliższy czwartek i piątek (30 września i 1 października 2021 roku) w godzinach 10:00 - 15:00 zapraszamy po odbiór bezpłatnych sadzonek.

Sadzonki będzie można odebrać przed:

- siedzibą Nadleśnictwa Płock przy ul. Bielskiej 24 w Płocku,

- siedzibą leśnictwa Sierpc i Mościska przy ul. Bema 1 w Sierpcu.

Posadź otrzymane od leśników drzewka, dbaj o nie, a odwdzięczą Ci się stukrotnie.

 Lasy, drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na nasze samopoczucie. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas – podkreśla Józef Kubica, p.o. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. – Lasów w Polsce stale przybywa, zajmują już jedną trzecią powierzchni kraju. Akcję #sadziMY organizujemy po to, żeby jednoczyć nas wszystkich wokół przyrody, bo to nasze dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować.

W siedzibach nadleśnictw udostępnimy każdemu chętnemu sadzonki rodzimych drzew i podpowiemy, w jaki sposób i gdzie najlepiej posadzić poszczególne gatunki. Pamiętajmy, że niewielkie dziś drzewko wyrośnie na kilkudziesięciometrowy okaz. Takie drzewo to znakomity sposób, by upamiętnić ważne wydarzenie dla rodziny czy lokalnej społeczności. I powód do spotkania w gronie bliskich i przyjaciół.

Naszą akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. 1 października Para Prezydencka weźmie udział w sadzeniu drzew w Nadleśnictwie Piotrków, wspólnie z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami i pracownikami Lasów Państwowych. Na powierzchni ponad 3 ha w Lesie Wolborskim na obrzeżach Piotrkowa Trybunalskiego zasadzone zostaną sosny, buki i jarzęby.

Na załączonej mapce można znaleźć najbliższą siedzibę nadleśnictwa – ich adresy są widoczne po przybliżeniu mapy. Drzewka będą rozdawane również w centralnych punktach miast, w których swoje siedziby mają regionalne dyrekcje Lasów Państwowych. Przygotowaliśmy w sumie aż milion sadzonek. Będzie je można odbierać w czwartek i piątek (30 września i 1 października) między 10:00 a 15:00 lub do wyczerpania zapasu przygotowanych drzewek.