Rezerwaty przyrody

W zasięgu administracyjnym nadleśnictwa znajdują się 3 rezerwaty przyrody: Rezerwat Brwilno – pow. 67, 68 ha istnieje od 1977r, Rezerwat Sikórz – pow. ha istnieje od 1980 r, Rezerwat Brudzeńskie Jary - pow. 39,10 ha istnieje od 2002 r.

Parki krajobrazowe

Brudzeński Park Krajobrazowy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu (OCHK) obejmują wyróżniające się krajobrazowo tereny o różnych typach ekosystemów. Zagospodarowanie przestrzenne na tych obszarach powinno być tak prowadzone, aby zapewnić stan względnej równowagi ekologicznej i w jak najmniejszym stopniu zmieniać krajobrazowo dany obszar. Obszary chronionego krajobrazu służą ochronie terenów dolinowych, kompleksów polno-leśnych i leśnych zapewniając utrzymanie ich walorów przyrodniczych i krajobrazowych. OCHK tworzą tzw. korytarze ekologiczne pozwalające na przemieszczanie się zwierząt i roślin, nie dopuszczając do izolacji najwartościowszych obiektów przyrodniczych, takich jak rezerwaty czy parki krajobrazowe.

Obszary Natura 2000

Idea sieci Natura 2000 zakłada zwiększenie skuteczności działań ochronnych poprzez stworzenie dodatkowego - kompletnego i metodycznie spójnego - systemu ochrony dziedzictwa przyrodniczego Europy, który nakłada się na już funkcjonujące systemy ochrony obszarowej i gatunkowej, stanowiąc ich uzupełnienie i zdecydowane wzmocnienie.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa.

Lasy referencyjne

Zgodnie z wymogami FSC na terenie Nadleśnictwa Płock zostały wyznaczone reprezentacyjne przykłady ekosystemów leśnych zachowane w stanie naturalnym. Poniżej została zamieszczona Decyzja Nr 12/2016 Nadleśniczego Nadleśnictwa Płock z dnia 01.12.2016 roku z wykazem w/w powierzchni.

HCVF

Zgodnie z wymogami FSC na terenie Nadleśnictwa Płock zostały wyznaczone reprezentacyjne przykłady ekosystemów leśnych zachowane w stanie naturalnym. Poniżej została zamieszczona Decyzja Nr 5/15 Nadleśniczego Nadleśnictwa Płock z dnia 24.04.2015 roku z wykazem w/w powierzchni.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

KONKURS - PAMIĘTAJMY O BOHATERACH

KONKURS - PAMIĘTAJMY O BOHATERACH

Lasy naszego regionu, które na co dzień kojarzą nam się z relaksem i bliskimi spotkaniami z przyrodą, pełne są pamiątek związanych z Powstaniem Styczniowym, a także z I i II wojną światową. Czasami są to nagrobne płyty pojedynczych lub zbiorowych mogił albo tablice pamiątkowe, innym razem ukryte wśród drzew kapliczki i krzyże. Odnajdźmy te miejsca, poszukajmy związanych z nimi, często dramatycznych, historii, oddajmy cześć bohaterom polskiej drogi do niepodległości.

Tej jesieni, kolejny raz poprzez konkurs „Pamiętajmy o Bohaterach”, wspólnie z Dziennikiem Łódzkim, chcemy zachęcić małych i dużych, aby odwiedzili leśne mogiły – Miejsca Pamięci Narodowej.

Aby wziąć udział w naszym konkursie, należy odwiedzić jedno z Miejsc Pamięci Narodowej znajdujących się na terenie podległym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, zrobić zdjęcie z tej wizyty przedstawiające uczestników w Miejscu Pamięci Narodowej i przesłać je za pośrednictwem formularza na stronie www.dzienniklodzki.pl/miejscapamieciwlasach. W konkursowym formularzu należy też odpowiedzieć w kilku zdaniach na pytanie: dlaczego warto pamiętać o bohaterach?

Lista miejsc, więcej informacji i regulamin konkursu znajdziecie w serwisie dostępnym pod adresem: www.dzienniklodzki.pl/miejscapamieciwlasach.

Uczestnikami naszej akcji mogą zostać osoby dorosłe, uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych wraz opiekunem szkolnym (np. nauczycielem, opiekunem koła naukowego lub drużyny harcerskiej). Mogą to być również dzieci i młodzież wraz rodzicami lub opiekunami prawnymi.

Na zgłoszenia konkursowe czekamy od 29 października do 30 listopada br.

Ważny apel

Posłuchajcie naszego apelu i nie zapalajcie zniczy w lesie – często stanowią zagrożenie dla zwierząt i szybko zamieniają się w śmieci. Z tych samych powodów zrezygnujmy z wiązanek ze sztucznych kwiatów. Jeśli bardzo chcemy udekorować Miejsce Pamięci, możemy przygotować ozdobę z kwiatów ciętych oraz ekologicznych materiałów: kasztanów, żołędzi, kolorowych liści i suchych traw.

Lista Miejsc Pamięci Narodowej - wymieniona wyżej strona konkursu, na której znajduje się także formularz zgłoszeniowy

Bank danych o lasach - interaktywna mapa znajduje się pod adresem https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

Nadleśnictwa RDLP w Łodzi