Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Parki Krajobrazowe

Brudzeński Park Krajobrazowy.

W 1988 roku na mocy Uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej w Płocku utworzony został Brudzeński Park Krajobrazowy o powierzchni 3171,00 ha, z których ponad 1709 ha obejmuje grunty w zarządzie   Lasów  Państwowych - Nadleśnictwo Płock. Park ten w swoich założeniach ma stanowić osłonę dla rezerwatów przyrody, sprawować pieczę nad zachowaniem walorów przyrodniczych i krajobrazowych  fragmentu rzeki Skrwy Prawej oraz terenów przyległych. Park w części północnej obejmuje swoim zasięgiem polodowcową rynnę karwosiecko - cholewicką z jeziorami józefowskimi i szeregiem drobnych zbiorników wodnych, zaś w części południowej dolinę rzeki Skrwy Prawej w jej dolnym biegu.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jesień

Jesień

Dlaczego jesienią liście zmieniają kolory?

Okazuje się, że większość liści zostaje zabarwiona na kolorowo jeszcze latem, jednak dzięki obecności chlorofilu (barwnika odpowiedzialnego za kolor zielony) , kolory te nie są widoczne. Kiedy jesienią drzewo przygotowuje się do przetrwania zimy, a chlorofil zaczyna zanikać, uwidocznione zostają inne barwniki – między innym znany z marchewki, papryki czy dyni karoten i ksantofil (odpowiedzialne za barwy żółte i pomarańczowe).

Inaczej sytuacja wygląda z kolorem czerwonym. Za jego pojawienie się odpowiadają antocyjany, które w odróżnieniu od dwóch poprzednich, syntetyzowane są dopiero jesienią. Okazuje się, że ich zadaniem jest ochrona drzewa przed szkodnikami oraz nadmiernym oddziaływaniem promieni słonecznych, w czasie jesiennego wycofywania azotu z liści. Azot zostaje wycofany do części drzewa które przetrwają zimę.

Trzeba przyznać, że wszystkie te zabiegi są bardzo atrakcyjne wizualnie.