Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Położenie Nadleśnictwa Płock.

Nadleśnictwo Płock obejmuje zasięgiem terytorialnym 238389,30 ha w 18 gminach powiatów płockiego, płońskiego i sierpeckiego województwa mazowieckiego. Najdalej wysuniętą na północ miejscowością jest Słupia w gminie Szczutowo, na wschód Wólka Przybojewska w gminie Czerwińsk nad Wisłą, na południe Rakowo w gminie Wyszogród, na zachód Głowina w gminie Brudzeń Duży.

Całość obszaru należy do strefy lasów mieszanych środkowoeuropejskich.
Według regionalizacji J.Kondrackiego teren nadleśnictwa należy do Obszaru - Europa Zachodnia, Podobszaru - Pozaalpejskia Europa Zachodnia, Prowincji - Niż Środkowoeuropejski.

Lasy Nadleśnictwa Płock położone są w dwóch krainach przyrodniczo - leśnych:

  • III Krainie Wielkopolsko - Pomorskiej w 3 Dzielnicy Pojezierza Chełmińsko - Dobrzyńskiego (l-ctwo Sikórz, Szczutowo, Mościska, Zglenice, częściowo Sierpc) i 5 Dzielnicy Kotliny Toruńsko - Płockiej (L-ctwo Brwilno),

  • IV Krainie Mazowiecko - Podlaskiej w 1 Dzielnicy Niziny Północnomazowieckiej (Słupca, Drobin, część wschodnia l-ctw: Sierpc, Gozdowo) i 2 Dzielnicy Puszczy Kampinoskiej (l-ctwa: Słupno, Miszewo, Brody, Podgórze).

Przeważająca część obszaru Nadleśnictwa leży na terenie równinnym, tylko w uroczysku Niesłuchowo teren jest falisty, tarasowato obniżający się w kierunku Wisły. Podobnie pagórkowate tereny uroczyska Sikórz i Srebrna wraz z wąsko i głęboko wciętą doliną rzeki Skrwy, znacznie odbiegają od monotonnej równinnej konfiguracji pozostałego obszaru. Wyraźnie odcinające się skarpy rzek osiągają wysokość do 50m, a ich spadek dochodzi do 45° (ur. Sikórz, Brudzeń, Brwilno, Studzieniec, Sulkowo - Bariany).

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

LAS DO GÓRY NOGAMI

LAS DO GÓRY NOGAMI

Nadleśnictwo Płock z wielką przyjemnością zaprasza 6 września w godzinach od 17.00 do 21.30 do Leśnictwa Brwilno pod wiatę edukacją NA SPOTKANIE Z NIETOPERZAMI.
Akcja Lasów Państwowych pn. „Las do góry nogami”, związana jest z międzynarodowym wydarzeniem - w ramach porozumienia EUROBAST, którego celem jest ochrona europejskich populacji nietoperzy.
Mamy nadzieję przekonać Państwa , że nie taki diabeł straszny jak go malują, co więcej - bardzo pożyteczny, sympatyczny i nie trzeba wisieć do góry nogami żeby się z nim dogadać.
Spotkanie rozpocznie się wykładem Pani Marii Łepkowskiej- chiropterologa oraz Pana Piotra Pietrzaka - pracownika Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego.
Następnie wybierzemy się do lasu na spotkanie z naszym głównym bohaterem  którego mamy nadzieję zobaczyć i na chwilę odłowić. Dla najmłodszych będą prace ręczne, zagadki i nagrody.
Ilość miejsc na wydarzenie jest ograniczona, obowiązują zapisy pod nr tel. 733 992 250 ( pon-pt. godz. 7.15 - 15.15).
Osoby chętne moga przynieść ze sobą kiełbaski na grilla i koniecznie zbierzcie też dobry humor.
ZAPRASZAMY !