Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Położenie Nadleśnictwa Płock.

Nadleśnictwo Płock obejmuje zasięgiem terytorialnym 238389,30 ha w 18 gminach powiatów płockiego, płońskiego i sierpeckiego województwa mazowieckiego. Najdalej wysuniętą na północ miejscowością jest Słupia w gminie Szczutowo, na wschód Wólka Przybojewska w gminie Czerwińsk nad Wisłą, na południe Rakowo w gminie Wyszogród, na zachód Głowina w gminie Brudzeń Duży.

Całość obszaru należy do strefy lasów mieszanych środkowoeuropejskich.
Według regionalizacji J.Kondrackiego teren nadleśnictwa należy do Obszaru - Europa Zachodnia, Podobszaru - Pozaalpejskia Europa Zachodnia, Prowincji - Niż Środkowoeuropejski.

Lasy Nadleśnictwa Płock położone są w dwóch krainach przyrodniczo - leśnych:

  • III Krainie Wielkopolsko - Pomorskiej w 3 Dzielnicy Pojezierza Chełmińsko - Dobrzyńskiego (l-ctwo Sikórz, Szczutowo, Mościska, Zglenice, częściowo Sierpc) i 5 Dzielnicy Kotliny Toruńsko - Płockiej (L-ctwo Brwilno),

  • IV Krainie Mazowiecko - Podlaskiej w 1 Dzielnicy Niziny Północnomazowieckiej (Słupca, Drobin, część wschodnia l-ctw: Sierpc, Gozdowo) i 2 Dzielnicy Puszczy Kampinoskiej (l-ctwa: Słupno, Miszewo, Brody, Podgórze).

Przeważająca część obszaru Nadleśnictwa leży na terenie równinnym, tylko w uroczysku Niesłuchowo teren jest falisty, tarasowato obniżający się w kierunku Wisły. Podobnie pagórkowate tereny uroczyska Sikórz i Srebrna wraz z wąsko i głęboko wciętą doliną rzeki Skrwy, znacznie odbiegają od monotonnej równinnej konfiguracji pozostałego obszaru. Wyraźnie odcinające się skarpy rzek osiągają wysokość do 50m, a ich spadek dochodzi do 45° (ur. Sikórz, Brudzeń, Brwilno, Studzieniec, Sulkowo - Bariany).

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

W dniu 27 stycznia br. w Muzeum Mazowieckim w Płocku odbyły się uroczystości w 160 rocznicę Bitwy pod Słominem 28 stycznia 1863r.

W dniu 27 stycznia br. w Muzeum Mazowieckim w Płocku odbyły się uroczystości w 160 rocznicę Bitwy pod Słominem 28 stycznia 1863r.

 

Nadleśnictwo Płock po raz kolejny z ogromną przyjemnością przyjęło zaproszenie i dziękuje za wspomnienie i za ciepłe słowa, dotyczące niemałego udziału w poszukiwaniu i badaniu historii Powstania Styczniowego, szczególnie na terenie Słomina, gdzie stoczyła się bitwa.

 Dzięki współpracy Nadleśnictwa Płock i Fundacji Michała Antczaka „ Misja skarb” w 2021 roku ponad 300 pasjonatów historii i artefaktów przeszukało ponad 120 ha terenu w okolicach Wyszogrodu, którego zdecydowaną część stanowią grunty zarządzane przez Nadleśnictwo Płock. W trakcie poszukiwań zebrano bardzo dużo cennych pamiątek i przedmiotów będących niezbitym dowodem wydarzeń z 1863 roku. Należą do nich min. kule, guziki, biżuteria i inne.

Dzięki takim przedsięwzięciom, tak udanej współpracy i zamiłowaniu do historii możemy być pewni, że pamięć o naszych bohaterach będzie żyć wiecznie.