ZANOCUJ W LESIE

Od 1 maja w Nadleśnictwie Płock funkcjonować będą 3 specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

 

W Nadleśnictwie Płock obszar „Zanocuj w lesie” to ponad 1500 ha lasu w 3 różnych lokalizacjach:

Obszar Nr 1 pn. ”Kępa Podgórze - mapa

Obszar Nr 2 pn. ” Podgórze - Miszewo ”- mapa

Obszar Nr 3 pn. ”Mościska-Szczutowo”- mapa

Lokalizacja widoczna jest również  na mapie ,  oraz z poziomu aplikacji mBDL (z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego).

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

1.    Regulaminem korzystania z obszaru - Regulamin znajdziesz tutaj oraz poniżej w załącznikach.

2.    Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska. Na terenie Nadleśnictwa Płock miejsce wyznaczone do rozpalania ogniska znajduje się w Obszarze Nr 3 pn. ”Mościska-Szczutowo”- mapa  (na terenie miejsca postoju pojazdów). Miejsce to nie nie jest zaopatrywane w drewno. Drewno musisz przynieść sam.

3.    Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

4.    Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu - znajdziesz je tutaj.

5.    Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchniach tych obowiązuje czasowy zakaz wstępu.

6.    Z terminami polowań zbiorowych. Koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin terminy polowań. Na obszarach na których znajduje się polowanie, obowiązauje zakaz wstępu!

7.    Jeśli przewidujesz więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić  i wysłać formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie  i wysłanie formularza nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu na adres: plock@lodz.lasy.gov.pl Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Małgorzata Włoczkowska, tel. 24 262 77 74 wew. 120, adres email: malgorzta.wloczkowska@lodz.lasy.gov.pl

Nadleśnictwo Płock przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Wypełnij ankietę  "Zanocuj w lesie" - ankieta dla użytkowników.  

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nowa wersja serwisu czaswlas.pl

Nowa wersja serwisu czaswlas.pl

Ponad 17 tys. obiektów turystycznych Lasów Państwowych: miejsc biwakowania i kempingów, ośrodków wypoczynkowych i kwater, szlaków pieszych, rowerowych i konnych, a także parkingów, punktów widokowych i innych atrakcji we wszystkich zielonych zakątkach kraju można znaleźć w nowej odsłonie serwisu czaswlas.pl, leśnego przewodnika turystycznego.

Dzięki stworzonemu przez Lasy Państwowe serwisowi czaswlas.pl każdy może w prosty sposób zaplanować wypoczynek z przyjaciółmi lub rodziną na łonie natury w ulubionym zakątku Polski. – Jedną z trzech funkcji lasów jest udostępnianie ich społeczeństwu. Nowa odsłona naszego serwisu turystycznego jest realizacją tej funkcji. Chcemy ułatwić Polakom - zamkniętym z powodu pandemii przez wiele miesięcy w domach - wyrwanie się z pełnych betonu, hałasu i smogu miast, by mogli odpocząć w bliskości przyrody korzystając z infrastruktury turystycznej, którą dla nich tworzymy – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych. – Liczymy też, że więcej osób doceni urodę polskich lasów i pracę dbających o nie leśników – dodaje.
W serwisie czaswlas.pl za pomocą prostej wyszukiwarki, zintegrowanej ze szczegółową mapą, można szybko i łatwo znaleźć, np.:
•    parkingi lub miejsca postoju;
•    szlaki turystyczne: piesze, rowerowe lub konne;
•    ścieżki edukacyjne lub historyczne;
•    punkty widokowe, które mogą być celem wyprawy;
•    miejsca biwakowania lub wiaty turystyczne, które pozwolą po drodze odpocząć czy skorzystać z toalety.

Osoby planujące dłuższy pobyt w lesie mogą dzięki czaswlas.pl zapoznać się także z bazą noclegową Lasów Państwowych. Oferujemy setki miejsc w ośrodkach wypoczynkowych, szkoleniowo-wypoczynkowych i kwaterach myśliwskich, a także pokoje gościnne. Miłośnicy nocowania pod gołym niebem mogą rozbić namiot na jednym z kilkunastu pół biwakowych, kempingów lub w wyznaczonych miejscach biwakowania.

Na stronach leśnego przewodnika turystycznego można dowiedzieć się o usytuowaniu obiektów, możliwościach dojazdu, rodzaju i standardzie usług, wyposażeniu oraz okolicznych atrakcjach turystycznych. Użytkownik może ocenić obiekt i podzielić się opinią z innymi użytkownikami serwisu.
Opisy ponad 17 tys. obiektów oraz ich zdjęcia są na bieżąco aktualizowane.

Dla osób, które lubią gotowe propozycje spędzenia czasu zostały przygotowane „Pomysły na wyprawy”. Są to plany weekendowych wypraw z wykorzystaniem obiektów dostępnych w portalu czaswlas.pl. Każda z wypraw została przygotowana z myślą o konkretnej grupie użytkowników, np. chcących spędzić czas aktywnie, interesujących się historią czy tych, którzy wolą skupić się na obserwacji przyrody.

W serwisie czaswlas.pl można znaleźć także porady, których przestrzeganie sprawi, że czas spędzony w lesie będzie bezpieczny zarówno dla nas, jak i dla otaczającej nas przyrody.

A ci, którzy z jakiegoś powodu nie mogą wybrać się do lasu, mogą posłuchać na czaswlas.pl jego odgłosów dzięki Leśnej strefie relaksu.

ŻYCZYMY UDANYCH WYPRAW!