Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rezerwaty przyrody.

W zasięgu administracyjnym nadleśnictwa znajdują się 3 rezerwaty przyrody: Rezerwat Brwilno – pow. 67, 68 ha istnieje od 1977r, Rezerwat Sikórz – pow. ha istnieje od 1980 r, Rezerwat Brudzeńskie Jary - pow. 39,10 ha istnieje od 2002 r.

Rezerwat Brwilno – pow. 65, 68 ha istnieje od 1977r.

Najstarszym rezerwatem częściowym na terenie obrębu leśnego Płock, w gm. Stara Biała jest rezerwat "Brwilno" powołany między innymi dla zachowania fragmentu świetlistej dąbrowy oraz grądu wysokiego. Powierzchnia rezerwatu wynosi obecnie 65, 68 ha. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowyc h, przyrodniczych kulturowych i krajobrazowych skarpy pradoliny rzeki Wisły
wraz z ujściowym fragmentem rzeki Skrwy Prawej. Rzeźba terenu jest bardzo urozmaicona; skarpę przecinają parowy, wzniesienia tworzą miejsca widokowe na Wisłę i ujście rzeki Skrwy.

Rezerwat Sikórz – pow.  217,40 ha istnieje od 1980 r.

Rezerwat częściowy "Sikórz" położony na terenie gm. Brudzeń Duży - w leśnictwie Sikórz, powołany został dla zachowania walorów przyrodniczo – krajobrazowych dolnego odcinka doliny rzeki Skrwy Prawej. Celem jego jest zachowanie malowniczego odcinka rzeki Skrwy oraz nadbrzeżnych zbiorowisk łęgowych i grądowych o charakterze naturalnym, z licznymi pomnikowymi drzewami oraz stanowiskami roślin chronionych.

Rezerwat Brudzeńskie Jary - pow. 39,10 ha istnieje od 2002 r.

Najmłodszym z rezerwatów jest rezerwat przyrody Brudzeńskie Jary. Celem jego ochrony jest zachowanie walorów przyrodniczo - krajobrazowych skarpy rzeki Skrwy Prawej, jej dopływów oraz występujących na tym terenie zbiorowisk grądowych, charakteryzujących się bogactwem gatunków drzew i runa leśnego z licznymi gatunkami chronionymi. W północno - zachodniej części rezerwatu znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Leśnych

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Leśnych

Obiektem utworzonym z myślą o edukacji przyrodniczo-leśnej jest Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Leśnych położony na terenie Leśnictwa Miszewo, w miejscowości Miszewo Murowane w gminie Bodzanów.

                      

Ośrodek ma na celu przywracanie naturze zwierząt kontuzjowanych, pokaleczonych, złapanych we wnyki kłusowników.

W roku 2004 na terenie Ośrodka oddano do użytku izbę edukacyjną oraz ścieżkę przyrodniczo-leśną. Obiekt ten w pełni dostosowany jest do prowadzenia zajęć dla osób niepełnosprawnych. Ośrodek powstał dzięki dotacji z WFOŚiGW w Warszawie.