Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rezerwaty przyrody.

W zasięgu administracyjnym nadleśnictwa znajdują się 3 rezerwaty przyrody: Rezerwat Brwilno – pow. 67, 68 ha istnieje od 1977r, Rezerwat Sikórz – pow. ha istnieje od 1980 r, Rezerwat Brudzeńskie Jary - pow. 39,10 ha istnieje od 2002 r.

Rezerwat Brwilno – pow. 65, 68 ha istnieje od 1977r.

Najstarszym rezerwatem częściowym na terenie obrębu leśnego Płock, w gm. Stara Biała jest rezerwat "Brwilno" powołany między innymi dla zachowania fragmentu świetlistej dąbrowy oraz grądu wysokiego. Powierzchnia rezerwatu wynosi obecnie 65, 68 ha. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowyc h, przyrodniczych kulturowych i krajobrazowych skarpy pradoliny rzeki Wisły
wraz z ujściowym fragmentem rzeki Skrwy Prawej. Rzeźba terenu jest bardzo urozmaicona; skarpę przecinają parowy, wzniesienia tworzą miejsca widokowe na Wisłę i ujście rzeki Skrwy.

Rezerwat Sikórz – pow.  217,40 ha istnieje od 1980 r.

Rezerwat częściowy "Sikórz" położony na terenie gm. Brudzeń Duży - w leśnictwie Sikórz, powołany został dla zachowania walorów przyrodniczo – krajobrazowych dolnego odcinka doliny rzeki Skrwy Prawej. Celem jego jest zachowanie malowniczego odcinka rzeki Skrwy oraz nadbrzeżnych zbiorowisk łęgowych i grądowych o charakterze naturalnym, z licznymi pomnikowymi drzewami oraz stanowiskami roślin chronionych.

Rezerwat Brudzeńskie Jary - pow. 39,10 ha istnieje od 2002 r.

Najmłodszym z rezerwatów jest rezerwat przyrody Brudzeńskie Jary. Celem jego ochrony jest zachowanie walorów przyrodniczo - krajobrazowych skarpy rzeki Skrwy Prawej, jej dopływów oraz występujących na tym terenie zbiorowisk grądowych, charakteryzujących się bogactwem gatunków drzew i runa leśnego z licznymi gatunkami chronionymi. W północno - zachodniej części rezerwatu znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

KONKURS - PAMIĘTAJMY O BOHATERACH

KONKURS - PAMIĘTAJMY O BOHATERACH

Lasy naszego regionu, które na co dzień kojarzą nam się z relaksem i bliskimi spotkaniami z przyrodą, pełne są pamiątek związanych z Powstaniem Styczniowym, a także z I i II wojną światową. Czasami są to nagrobne płyty pojedynczych lub zbiorowych mogił albo tablice pamiątkowe, innym razem ukryte wśród drzew kapliczki i krzyże. Odnajdźmy te miejsca, poszukajmy związanych z nimi, często dramatycznych, historii, oddajmy cześć bohaterom polskiej drogi do niepodległości.

Tej jesieni, kolejny raz poprzez konkurs „Pamiętajmy o Bohaterach”, wspólnie z Dziennikiem Łódzkim, chcemy zachęcić małych i dużych, aby odwiedzili leśne mogiły – Miejsca Pamięci Narodowej.

Aby wziąć udział w naszym konkursie, należy odwiedzić jedno z Miejsc Pamięci Narodowej znajdujących się na terenie podległym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, zrobić zdjęcie z tej wizyty przedstawiające uczestników w Miejscu Pamięci Narodowej i przesłać je za pośrednictwem formularza na stronie www.dzienniklodzki.pl/miejscapamieciwlasach. W konkursowym formularzu należy też odpowiedzieć w kilku zdaniach na pytanie: dlaczego warto pamiętać o bohaterach?

Lista miejsc, więcej informacji i regulamin konkursu znajdziecie w serwisie dostępnym pod adresem: www.dzienniklodzki.pl/miejscapamieciwlasach.

Uczestnikami naszej akcji mogą zostać osoby dorosłe, uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych wraz opiekunem szkolnym (np. nauczycielem, opiekunem koła naukowego lub drużyny harcerskiej). Mogą to być również dzieci i młodzież wraz rodzicami lub opiekunami prawnymi.

Na zgłoszenia konkursowe czekamy od 29 października do 30 listopada br.

Ważny apel

Posłuchajcie naszego apelu i nie zapalajcie zniczy w lesie – często stanowią zagrożenie dla zwierząt i szybko zamieniają się w śmieci. Z tych samych powodów zrezygnujmy z wiązanek ze sztucznych kwiatów. Jeśli bardzo chcemy udekorować Miejsce Pamięci, możemy przygotować ozdobę z kwiatów ciętych oraz ekologicznych materiałów: kasztanów, żołędzi, kolorowych liści i suchych traw.

Lista Miejsc Pamięci Narodowej - wymieniona wyżej strona konkursu, na której znajduje się także formularz zgłoszeniowy

Bank danych o lasach - interaktywna mapa znajduje się pod adresem https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

Nadleśnictwa RDLP w Łodzi