Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ścieżka ornitologiczna w Brudzeńskim Parku Krajobtrazowym.

PTASIĄ ŚCIEŻKĄ PRZEZ BRUDZEŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Ścieżka daje możliwość poznania różnorodności gatunkowej ptaków występujących w Brudzeńskim Parku Krajobrazowym. Urozmaicone formy ukształtowania terenu: lasy, zbiorniki wodne, trzcinowiska, łąki, łęgi i pola uprawne stwarzają możliwości bytowania licznym przedstawicielom krajowej awifauny. Ważną pozycję w parku zajmują gatunki ptaków związane z wodami.
Całkowita długość ścieżki wynosi ok. 4.5 kilometra. Trasę tę pokonuje się w orientacyjnym czasie około 2 godzin (bez urządzania przerwy na odpoczynek czy obserwacje, które należy indywidualnie doliczyć).
W trakcie wycieczki zaplanowano 5 przystanków.
Ze względu na specyficzny charakter ścieżki, jest ona szczególnie polecana niewielkim liczebnie grupom obserwatorów (10- 15 osób), mających już pewne doświadczenie i zainteresowanie przyrodnicze.
Proponowanym przez nas okresem, pozwalającym na poznanie jak największej ilości ptaków jest początek sezonu lęgowego, czyli maj - czerwiec oraz okres wędrówek, zaznaczający się wyraźnie na początku kwietnia i w drugiej połowie września. 

  

JAK DOJECHAĆ NA ŚCIEŻKĘ

      Dojeżdżamy z Płocka autobusem PKS (kierunek Brudzeń przez Siecień lub Sobowo przez Głownię) i wysiadamy na przestanku Murzynowo I, skąd widzimy, ustawioną niemalże przy samym przystanku, tablicę informująca nas jak o przebiegu dydaktycznej ścieżki ornitologicznej. Zatrzymujemy się przy tablicy, aby zapoznać się z przebiegiem trasy naszej wędrówki po czym kierujemy się drogą asfaltową na wschód w kierunku Płocka. Mijamy z lewej strony tablicę z informacją, o położonym nad rzeką Skrwą Prawą, Ośrodku Szkoleniowo - Rekreacyjnym w Cierszewie. Dalsze 5 minut drogi doprowadza nas do pierwszego przystanku na trasie "Ptasiego szlaku".

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zostań Super Zakrętakiem w LP

Zostań Super Zakrętakiem w LP

Z radością informujemy, że leśnicy z RDLP w Łodzi i 19 Nadleśnictw dołączają do akcji „Zostań Super Zakrętakiem” realizowanej przez Stowarzyszenie „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci – ŁUPKOWA”. Zakrętki zbierane do specjalnych pojemników firma recyklingowa przerabia na granulat i przekazuje do ponownego wykorzystania – a to realne pieniądze dla chorych dzieciaków!

To ekologiczne przedsięwzięcie, które dzięki łatwej segregacji odpadów, w postaci zbiórki zakrętek, będzie wspierać podopiecznych Hospicjum w urzeczywistnianiu ich marzeń. Jedna plastikowa zakrętka nie jest w stanie nic zdziałać, ale wrzucona do pojemnika lub worka akcji “Zostań Super Zakrętakiem” staje się cennym wkładem w budowanie drugiego skrzydła placówki i realizację marzeń nieuleczalnie chorych pacjentów Łódzkiego Hospicjum!

Jedna osoba średnio jest w stanie zebrać kilka-kilkanaście kilogramów rocznie, ale jeśli połączymy siły to akcja ma szansę przynieść mnóstwo uśmiechu i radości podopiecznym placówki. Codziennie w całej Polsce do śmietników trafiają tony nakrętek z tysięcy gospodarstw domowych.

Hospicjum na Łupkowej zapewnia (m.in. z funduszy pozyskanych dzięki akcji) całodobową opiekę lekarską, pielęgniarską, rehabilitacyjną, socjalną, pedagogiczną, psychologiczną i duchową oraz sprzęt do oddychania.

Jak to działa?

  • Zbieramy zakrętki i przynosimy je do pracy – RDLP czy biura Nadleśnictwa.
  • Koordynator dostarczy je do siedziby RDLP, a RDLP do hospicjum.
  • Wolontariusze przygotowują transport zbiorczy do firmy recyklingowej.
  • Firma recyklingowa przerabia zakrętki na granulat i przekazuje do ponownego wykorzystania.
  • Środki pozyskane z zakrętek wędrują na konto hospicjum i przeznaczane są na spełnienie marzeń podopiecznych.
  • Dzieci zyskują bezcenną pomoc w realizacji ich pragnień i potrzeb – my otrzymujemy bezcenny uśmiech chorego dziecka.
  • Środowisko dostaje bezcenną pomoc.
  • Dzięki akcji pomagamy wdrażać nawyki rozważnego gospodarowania odpadami.

Do akcji zbierania nakrętek zdążyliśmy już przywyknąć. Z racji tego, że gromadzące je osoby nie ponoszą żadnych kosztów, ten sposób niesienia pomocy szybko zdobył popularność. Zbieranie i recykling nakrętek są bardziej opłacalne niż zbieranie plastikowych butelek i sprzedawanie ich do skupów. Butelki są trudniejsze w obróbce, zajmują więcej miejsca. Wymagają bardziej zaawansowanego, więc i kosztowniejszego sprzętu. Jednak tym, co łączy butelki i nakrętki, jest fakt, że każde gospodarstwo domowe codziennie pozbywa się i jednych, i drugich. Dlaczego więc nie pomóc innym, odkładając nakrętki, zamiast je wyrzucać? Moglibyśmy po prostu umieszczać taką nakrętkę w specjalnym pojemniku w ramach domowej segregacji śmieci. Jednak postępując tak, tracimy szansę na realną pomoc komuś, kto jej potrzebuje. Hospicjum, które odbiera nakrętki od kilkunastu czy kilkudziesięciu podmiotów, może zarobić na sprzedaży nakrętek bardzo wymierne pieniądze i przeznaczać je na konkretne cele!

Liczymy na to, że dzięki leśnikom spełnione zostanie niejedno dziecięce marzenie!