Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Szkółkarstwo

Szkółkarstwo

Szkółka leśna Nadleśnictwa Płock położona jest w miejscowości Gałki gm. Mała Wieś (Leśnictwo Brody). Powierzchnia produkcyjna pod uprawą polową wynosi 606 ar. Na terenie szkółki są cztery kwatery Szkółka posiada deszczownię stałą, której integralną częścią jest zbiornik wodny służący również do celów przeciwpożarowych, kompostownię z utwardzonymi drogami.

W szkółce postawione są 2 namioty foliowe o pow. produkcyjnej 1,50 ar każdy.

Szkółka produkuje 30 gatunków drzew i krzewów na potrzeby Nadleśnictwa jak również na sprzedaż - do zalesień i zadrzewień. W miarę wzrastających potrzeb, wynikających np. z realizacji ustawy o zalesianiu gruntów porolnych są możliwości zwiększenia rozmiaru produkcji. Nadleśnictwo wzbogaca swoja ofertę również o krzewy ozdobne.